Roger Waters Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Roger Waters Biyografisi Hayatı

  Roger Waters kimdir hakkında bilgi


  İngiliz müzisyen Roger Waters Pink Floyd grubunun vokalisti ve bestecidir. 6 Eylül 1943 tarihinde Cambridge doğumlu olan Roger Waters çocukken savaşta babası Eric Fletcher Waters'ı kaybetti.Hayatını etkileyen bu ölüm nedeniyle The Final Cut albümünü babasına adadı.
  Roger Waters Askeri okulda eğitim görürüken kovuldu ve Nükleer Silahsızlanma konusunda mücadele veren bir gençlik kolunun lideri konumuna geldi.Sonra Mimarlık eğitimi için oradan ayrılarak Londra'daki The Regent Street Polytechnic'e girdi. Nick Mason ve Richard Wright ile burada tanıştı. The T-Set ve The Screaming Abdabs gibi ünlü topluluklarla çalıştılar.

  [​IMG]

  Syd Barret'in gruptan ayrılmasıyla Roger Waters, grup liderliğini üstlenmiştir. The Wall albümü sırasında grup üyeleriyle birçok tartışma olur.Bu tartışmalar The Final Cut'ın yapımı sırasında Richard Wright'ın gruptan ayrılmasına neden olmuş ve o yüzden albümün "sound"u diğer Pink Floyd albümlerine göre sönük kalmıştır. Pink Floyd The Wall filminin yapımında çalışır ama başarılı bir filmden ziyade, bir "video klip" gibi olduğunu düşünür.
  Roger Waters 1985 yılında Pink Floyd dan ayrıldı.Günümüzde Pink Floyd denilince akla gelenler Roger Waters ve grubun Dark Side of the Moon'da birçok şarkıdaki vokalleri ve müthiş gitarıyla David Gilmour'dur.

  Roger Waters The Pros and Cons of Hitchhiking adlı bir albüm çıkardı. Bu albüm The Wall'ın ve The Final Cut'ın bir devamı olarak görülür. Albümdeki şarkılar bir rüya gibi anlatılmıştır. Bu albümde Eric Clapton, Roger Waters'a grubun solo gitaristi olarak eşlik eder.
  1987'de Roger Waters Radio K.A.O.S isimli albümünü çıkarır. Bu albüm diğer albümleri kadar ilgi çekmez; ama "The Tide is Turning" adlı şarkı hayranlar tarafından çok sevilir.

  Roger Waters 1990'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra Berlin'de The Wall'ın tamamını büyük bir orkestra eşliğinde icra eder. Amused to Death isimli albümünü piyasaya sürer. Bu albüm birçok eleştirmen ve hayran tarafından Roger Waters'ın en iyi solo albümü kabul edilir.
  Bu albümde Roger Waters'a Jeff Beck, John Patituci, Andy Fairwather-Low, Michael Kamen gibi ünlü müzisyenler eşlik eder.

  2003 senesinde Roger Waters internet üzerinden To Kill The Child ve Leaving Beirut adlı iki parça yayınlar. Bu parçalar George Bush ve Tony Blair hükumetini eleştirmektedir. 2005 yılında ise Ca Ira tamamlanarak piyasaya sürülür ve Roma'da sahnelenir.
  20 Haziran 2006 tarihinde Roger Waters Kuruçeşme Arena, İstanbul'da bir konser vermiş ve Dark Side of The Moon albümünün tamamını canlı çalmıştır.

  Kaynak: vikipedi