Roketi Kim İcat Etti

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Lavinia tarafından 13 Aralık 2014 başlatılmıştır.


 1. Roketi Kim Buldu

  Yer Cape Canaveral hava üssü. Meraklı gözlerin bakışları karşısında duran bembeyaz kocaman bir nesnedir. Geride göremediğimiz bir adamın mikrofonik sesle “..For.. Tri.. two..” diye fırlatılış için geriye doğru sayışı. Ve “One..” deyişiyle o ne! Ne kadar duman varsa çıkartarak gümbür gümbür yukarı doğru yükselen devasa bir ağırlık. İşte roket.
  Bu buluş modern çağın sembolü olarak gösterilmiş, modern asra roket çağı dedirtmiş akıl almaz bir icattır. Yapımı modern, gelişmiş ve işe yarar bir şekilde her ne kadar çağımızda gerçekleşmiş olsa da, fikri ve yapım çalışmaları çok eskiye dayanır. Peki, bu fikri ilk kim atmış ve ilk kim gerçekleştirmeye çalışmıştır? Kim olacak, tabi ki Çinliler.

  Bundan 800 yıl önce havai fişek kullanarak roketi bulan bu çekik gözlü vatandaşlar, bir nesneyi hızlı bir şekilde gökyüzünün derinliklerine doğru fırlatma fikrini düşündürtmeye başlamışlardır. Kendileriyle ticari ilişkileri bulunan Hintliler ve Araplar bu icadı daha sonra kendi ülkelerine götürmüşlerdir. Kaynaklara göre Batı Avrupa ülkelerindeki ilk roket kayıtları 1256 yılına dayanmaktadır. İnsanoğlu bir icat bulur da bunu hiç güç malzemesi olarak savaş alanında kullanmaz mı! Evet, bundan da kusur kalınmamış ve kendisi ilk defa alevli okların fırlatılmasında kullanılmıştır. Roketin denizcilere de yararı dokunmuş, gayet masumane olarak haberleşme amacıyla kullanılmıştır.
  Roket önce İngiliz ordusunda, daha sonra Amerikan ordusunda cephane malzemelerinin başını çekmiştir. Hatta Amerikan milli marşının bir yerinde “Roketin kızıl parıltısı” cümlesinin geçmesi dikkate değerdir.
  19. yüzyılda önemi artan topun yerini daha sonra roket atıcılar almış ve roketin başı hepten bir göğe ermiştir. Kısacası tarihe baktığımızda, bugün uzayda hayat aramak için fezaya fırlatılırken gördüğümüz roketler, farklı açılardan da kullanılarak dünyadaki hayatın birazcık canına okumuştur.