Rusya hakkında temel bilgiler

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


 1. Rusya ile ilgili genel bilgiler

  Resmi Dil: Rusça

  Bağımsızlık: 26 Aralık 1991 ve 12 Temmuz 19901 (Rusya Günü)

  Başkent: Moskova En Büyük Şehir: Moskova Başkan: Dmitry Anatolyevich MEDVEDEV Başbakan: Vladimir Putin

  Yönetim Biçimi:
  Federal bir devlet olan Rusya'nın yönetim biçimi, başkanlık tipi cumhuriyettir. Devlet Başkanı, ülkeyi yönetir. Başbakan başkanlığındaki hükümet de yürütme yetkisine sahiptir. Yasama yetkisi ise, Duma (Federal Meclis'in alt kanadı) ve Federasyon Kurulu'ndan (Federal Meclis'in üst kanadı) oluşan Federal Meclis'e aittir.

  Yüzölçümü
  - Toplam: Ülkeler arasında 1'inci 17.075.400 km²
  - Su %'si: %0,5

  Nüfus
  - Toplam (2002): Ülkeler arasında 9'uncu 145,000,000
  - Nüfus Yoğunluğu: 8,3/km²

  GSMH
  - Toplam: 1,450 trilyon $ (Ülkeler arasında 9'uncu)
  - Kişi başına GSMH (Satın alma gücü 2005 tahmini): 9,800 $

  Para Birimi: Ruble (RUB)

  Saat Dilimi: (UTC+2 - UTC+12). Rusya'da Kaliningrad'dan (GMT+2) Kamçatka ve Çukotka'ya (GMT+12) kadar toplam 11 ayrı saat dilimi kullanılmaktadır. Moskova ve St. Petersburg (GMT+3), 3. saat diliminde yer almaktadır.

  Ulusal Marş: Rusya Federasyonu Ulusal Marşı

  İnternet Alan Adı: .ru

  Uluslararası Arama Kodu: 7

  Resmi Bayramları:
  1–5 Ocak: Yeni Yıl Tatili
  7 Ocak: Noel (Ortodoks Kiliseleri tarafından "İsa'nın Doğum Günü Yortusu" olarak kutlanır.)
  23 Şubat: Vatan Muhafızları Bayramı
  8 Mart: Dünya Kadınlar Günü
  1 Mayıs: İlkbahar ve Emek Bayramı
  9 Mayıs: Zafer Bayramı
  12 Haziran: Milli Bayram
  4 Kasım: Ulusal Birlik Bayramı

  Coğrafya ve İklim:
  Rusya Federasyonu Avrasya kıta sahanlığının kuzeyinde bulunur. Arktik (Kuzey Kutup dairesi) ve çevresindeki (sub-Arktik) bölgelerin büyük bir oranı sınırları içinde olduğundan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, metrekareye daha düşük kişi yoğunluğuna, ekonomik faaliyet ve coğrafi (fiziki) çeşitlik görülür. Bu bölgelerden daha güneye gelindiğinde coğrafi ve bitki örtüsü çeşitliliği artar. Rusya dünyanın en soğuk ülkesidir.diğer iklimlere göre kış aylarında 3 kat fazla soğuk hissedilir. Ortalama yıllık sıcaklık -5.5 °C (22 °F)dir. Karşılaştırma için İzlanda'nın ortalama yıllık sıcaklığı 1.2 °C (34 °F) ve İsveç'in ortalama yıllık sıcaklığı 4 °C (39 °F)'dir. Lakin bu karşılaştırma, ülke genelini gösterdiğinden geniş yüzölçümde değişken ve ılıman iklim çeşitliliğine sahip Rusya için yanıltıcıdır.

  Zaman Dilimi:
  Rusya Federasyonu toprakları 11 zaman dilimi boyunca uzanır. Bu kadar farklı zaman dilimine yayılabilmiş tek ülkedir.Bunun nedeni diğer ülkelere göre toprak yüzölçümünün fazla olmasıdır. Rusya dünyanın yüz ölçümü bakımından en geniş ülkesidir. Bu yüzden zaman dilimleri uzantısı 11 dilimdir.

  Nüfus Dağılımı:
  141 milyonluk Rusya nüfusunun %73'ünü kentlerde yaşayanlar, %27'sini ise kırsal kesimde yaşayanlar oluşturmaktadır. Ayrıca Rusya nüfus bakımından dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesi konumundadır. (Sırayla diğer ülkeler: Çin, Hindistan, A.B.D., Endonezya, Brezilya, Pakistan, Bangladeş)

  Rusya nüfusunun yaklaşık %20'sini Türk halkları oluşturmaktadır. 60 farklı etnik grubun yaşadığı Rusya Federasyonu'nda başlıca etnik gruplar şunlardır; 100 milyon Rus, 3.8 milyon Tatar, 2.2 milyon Ukraynalı, 1 milyon Yakut Türkü, 1 milyon Karaçay-Çerkes, 1.2 milyon Çeçen, 1.2 milyon Beyaz Rus, 1.1 milyon Moldovalı, 1.1 milyon Türk, 950 bin Udmurt, 1 milyon Azeri, 400 bin Alman.

  Dünyada en fazla etnik grubun yaşadığı ülkedir[kaynak belirtilmeli]Yaş ortalaması erkeklerde 35, kadınlarda ise 41 dir. Ortalama ömür ise sırasıyla, 59 ve 71 yıldır.

  Dini:
  Rusların yarısı ateisttir. İnananların büyük bir kısmı Ortodoks'tur. İslam, Katoliklik, Yahudilik ve Budizm, Rusya'da yaşayan insanların mensubu oldukları diğer dinlerdendir.

  İdari Bölümler:
  Bu alt başlığın ana maddesi: Rusya'nın Federal Yapılanması Rusya Federasyonu, 83 federal yapıya (birime) bölünmektedir. Bunlar Rusça "субъект" (birim) olarak adlandırılmaktadır. Bu federal yapılar hukuki açıdan eşit birimler sayılmakta olup aşağıdaki gibi sıralanabilir: 21 Cumhuriyet (Ya da Federe Cumhuriyet: Eskiden bunların çoğu özerk cumhuriyet olarak adlandırılmaktaydı. Şimdi de halen birçok yerde yanlış olarak özerk cumhuriyet deyimi kullanılmaktadır.) 46 Oblast (Rusya'nın bölgeleri;il), 9 Kray (büyük il), 2 Federal kent yönetimi (Moskova ve St. Petersburg), 1 Özerk Oblast (Özerk İl/Yahudi Özerk Oblastı), 4 Özerk Okrug (Küçük Özerk İl). Bütün bu federal birimler 7 büyük Federal Okrug (çevre) birimi içine alınıp, bu yerlere bağlanmışlardır.
  Rusya Federasyonu'na bağlı 21 Cumhuriyet'in her birinin kendi ayrı Anayasası ve Devlet Başkanı (Prezident) vardır. Bu anayasalar Rusya Federasyonu Anayasası'na uyumlu olmak ve onunla çelişmemek zorundadır.