Sabah namazının kazası ne zaman kılınır

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Yavuz tarafından 30 Mayıs 2012 başlatılmıştır.


 1. Sabah namazını diğer namazlardan ayıran bazı özellikleri vardır. Peygamber efendimiz münafıkların kendilerine zor geldiği için sabah ve yatsı namazlarına gelmediklerini hadisi şerifleri ile bize bildirmiştir. Münafık alametleri taşımamak için sabah namazlarına gayret göstermeliyiz. Diğer bir hadisi şerifinde Peygamber Efendimiz Rasulü Zişan Muhammet MUstafa (as) " sabah namazının sünneti dünya ve içindekilerden daha değerlidir" buyurmuşlardır.

  Sünneti bu derece iken farzını varın siz tahmin edin. Çalıştığımız iş yerlerini düşünelim. Yılda kaç kez geç gidiyoruz bir mukayese edelim. Her şeye rağmen insan olmamız hasebiyle uykuda kalabilir başka sebeplerden sabah namazaını kaçırabiliriz.

  Bir namazın kazaya kalması için üzerinden diğer bir vaktin geçmesi lazımdır. Sabah namazınıda kaçırdıysak, üzerinden öğlen vakti geçmeden kılmaya çalışmaşıyız. Güneş doğduktan kırkbeş dakika sonra yani namaz kılmanın mekruh olduğu ilk vakit çıkınca başlar, güneş tam tepedeyken olduğu ikinci mekruh vakte kadar kılına bilir. Niyet ederken vakti geçen sabah namazını eda etmeye diye niyet ederiz. Öğle vakti geçerse en sonki veya bu günkü sabah namazını kaza etmeye diye niyet ederiz. İlk mekruh olan zamanın geçmesini bekleyemeyecek kimselerin daha sonrada kılma imkanları yoksa, sabah güneş doğarken ilk kerahat vaktide de olsa farzını kılmaları kerhende olsa mecburdur. Çünkü farz hüküm mekruhtan daha gereklidir.

  Ama unutulmamalıki asla vaktinde kılınan sabah namazının yerini tutmayacaktır.

  [​IMG]
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cevap: Sabah namazının kazası ne zaman kılınır

  Vakti geçen sabah namazı en uygun hangi vakitlerde kılınır ya da kılınamaz.Bu bilgi çok önemli ve çoğunluğun merak ettiği, kuşkuda kaldığı bir ayrıntıydı..Teşekkürler