Şaban Ayındaki Kandil: Berat Kandili

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 16 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Şaban Ayındaki Kandil: Berat Kandili 15. gecedir. Bu gecenin, bereketli ve feyizli bir gece olması nedeniyle "mübarek gece", günahların affı sebebiyle "kurtuluş gecesi" ve kulların ihsana kavuşmaları sebebiyle de "rahmet gecesi" gibi adlar da verilir.

  Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin sınırsız mükâfatı çoktur. Peygamber Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] bu geceyi ibadetle geçirirdi ve Allah'a şöyle dua ederdi: "Azabından affına, gazabından rızana sığınırım, senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamdetmekten âcizim. Sen, kendini senâ ettiğin gibi yücesin."

  Bir hadis-i şerifte de şöyle buyrulmaktadır:

  "Şaban ayının yarısı geldiğinde gecesini (Berat kandilini) namazla, gündüzünü oruçla geçirin. Cenâb-ı Allah,(o gece dünya semasına tecelli eder ve) şöyle der: 'Benden af dileyen yok mu, onu affedeyim. Benden rızkının artırılmasını isteyen yok mu, ona rızkını genişleteyim, benden isteği olan yok mu, ona istediğini vereyim? Yok mu?' Allah Teâlâ bu gece fecir doğana kadar isteyene istediğini vermeye devam eder."

  İmam Sübkî [rahmetullahi aleyh], Tefsir'inde şöyle demiştir: "Berat gecesi, yıl içinde işlenen günahlara kefâret; cuma gecesi, hafta içinde işlenen günahlara kefâret; Kadir gecesi ise ömür içinde işlenen günahlara kefârettir." Yani bu geceleri ibadetle ihya etmek belirtilen sürelerdeki günahlara kefârettir. Bu sebeple Berat gecesine "kefâret gecesi" de denilir.

  Bir hadis-i şerifte ise, "Kim bayram gecesini ve Şaban ayının 15. (Berat) gecesini ibadetle ihya ederse, kalplerin öldüğü günde o kişinin kalbi ölmez" buyrulmuştur.