Saç Dökülmesi Hastalık mı?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Saç dökülmesi bir hastalık mıdır? saçlar neden dökülür?

  Daha çok erkeklerde görülen erkek ve kadınların en çok karşılaştığı problemlerden biri ''saç dökülmesi''dir.Günümüzde görülen saç dökülmesi, saçların incelmesi ve zayıflaması gibi çeşitli nedenlerle bir çeşit hastalıktır.

  Saç Dökülmesi Nedir? gün içerisinde herkesin 50 ile 100 tel arasında saçı dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme olduğunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
  Bir erkeğin ve kadının güzel, gür ve bakımlı saçları her ortamda her zaman dikkat çeker. bakımlı ve gösterişli yapar. Bu yüzden özgüven için sağlıklı saçlar çok önemlidir. Bireyin saç dökülmeleri çoğaldığı zaman psikolojik sorunlar da başlar.
  [​IMG]

  Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen saç dökülmesinin tıbbi adı 'Androgenetik Alopesi'dir. Erkeklerde ayrıca 'erkek kökenli kellik' olarak da adlandırılır. Saç çizgisi zaman içerisinde geriye gider ve seyrelmeler başlar. Genellikle ön hat denilen saçın üst bölgesi dökülür. Kadınlarda ise her bölgeden dökülme aynı anda meydana gelir.

  En Sık Görülen Saç Dökülme Nedenleri

  Saç dökülmesinin bir çok farklı nedeni vardır. Bunların başında menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, tiroid hormonları, stres, psikolojik sorunlargibi hormonal dengesizlik yaratan durumlar gelir.
  Ayrıca yüksek ateşli hastalıklar, hatalı beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, demir-çinko-biotin eksikliği, diyet yapmak, çeşitli saç hastalıkları (Seboraid dermotit, Tinea capitis adı verilen kafa derisinin mantar hastalığı gibi), çok sık saç boyatmak ve fön çektirmek de saçın dökülmesine sebep olabilir.

  Erkek Tipi Saç Dökülmesi

  Başın üst kısmında başlar ve zamanla ön hat çizgisi kaybolur. Saçlar incelmeye başlar. Böylelikle bu bölge kelleşir. Bu süreç uzun süre devam eder ve sadece ensede biraz saç kalır. Son yıllarda erkek saç dökülmeleri 18’li yaşlara kadar inmiştir. Bu tarzdaki saç dökülmesin en büyük sebebi bir androjen hormonu olan testesteronun değişim göstermesidir. Testesteron, 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim ile birlikte Dihidrotestosterona (DHT) dönüşür. Bu hormon saçlara sinyaller gönderir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. Erken teşhis, bu sebeplerin hepsini yavaşlatır ya da durdurur. Erkeklerde saç dökülme oranı yüzde 80 oranındadır.

  Kadın Tipi Saç Dökülmesi

  Özellikle stres, yanlış beslenme, hormonal değişimler, hamilelik, menopoz, yanlış kozmetik kullanımı, saç boyatma ve mevsimsel geçişler saç dökülmelerine neden olur.

  3 tip saç dökülmesi vardır:

  • Tepe bölgesinde, saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler
  • Tepe bölgesindeki yoğun dökülmeler
  • Tüm kafa bölgesindeki dökülmeler

  Saç Dökülmesine Karşı Neler Yapılabilir?

  Eğer saçlarda dökülmeler ve kırılmalar yeni başlamışsa mutlaka doktora danışmak gerekiyor. Doktor, gerekirse kan tahlilleri isteyecektir.
  Ayrıca saç analizi yapan cihazlarla saçınız ve saç deriniz de kontrol edilecektir. Bunun ardından saç mezoterapisi, oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı, PRP kürleri gibi size özel olarak uygulanacak olan tedavi sürecine karar verilir.

  Geç kalınmış durumlarda ise saç ekimi yapılmaktadır. Bu uygulamalar mutlaka hastane ortamında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan ve hastanın rahatından ödün vermeyen bir ameliyattır. Mevsimsel olarak da bakıldığında da her dönemde yapılabilir.

  Ekilen saçların bir daha dökülme ihtimali yok

  Bu saçlar ömür boyu dökülmez. Operasyonu yapan ekibin saç ekiminde çok tecrübeli olması gerekir. Saç ekimi sonrasında kafa derisinde iz kalmaz. Eğer ekim işlemi, mikro motor yöntemleri ile yapılırsa kesinlikle iz kalmayacak. Fut yöntemi ile yapılan ekimlerde ense bölgesinden şerit halinde çıkarılan greflerin yerine dikişler atılır.

  Saç Ekim ve Estetik Uzmanı
  Özlem Safiye Kurt​
   

 2. Cevap: Saç dökülmesi bir hastalık mıdır?

  bolca zeytin yağı sürmenizi öneririm:)