Sağlık Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.  1. Saç Dökülmesinin Sebepleri

    İlk ve en önemli nedenlerden biri sağlıksız beslenmedir. Eksik protein içeren gıdalarla beslenme uzun dönemde saç dökülmesine neden olacaktır. Saçların temel yapı taşı proteinler sürekli yenilenmeye ihtiyaç duyan maddelerdir ve sadece besinlerden elde edilir. Yanlış ve eksik beslenme sonucu saçlar yenilenemediği için canlılığını kaybeder ve dökülür.
    Erkeklerde yaş ilerledikçe erkeklik hormonunun salgılanma miktarının değişmesiyle birlikte bazı salgı bezlerinde bozukluklar yaşanabilir. Bu gibi durumlardan ilk etkilenen bölgelerden biri saçlardır. Saçlar bu dengesizliklerden dolayı dökülebilir.
    Bununla birlikte geçirilen ateşli bir hastalık, grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel geçiciliği olan hastalıklarda da saç dökülmeleri bir ay boyunca artarak devam ederken hastalığın vücuttan atılmasıyla beraber saç dökülmesinin de azaldığı gözlemlenmiştir.
    Kadınlarda saç dökülmesi ise gebelikten kaynaklanıyor olabilir. Gebelik döneminin en riskli ilk üç ayında bölgesel saç dökülmeleri gözlenir. Ancak tehlikeli dönem atlatıldıktan sonra saç dökülmesi azalır. Saç dökülmesinin azaltılması için kadınla