Saç ne zamanda uzar

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.  1. Saç ne zaman uzar

    İnsanların saçları ortalama olarak her ay 1.25-1.5 cm arasında uzar. Bu uzama miktarı ise saçın her bölgesinde aynı olmaktadır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki beslenme şekli, ilaç kullanımı, yaş, saç bakımı ve diğer çevresel faktörler saçların uzama miktarı ve uzama süresine etkileri olmaktadır.

    Saçlar 3 aşamada uzar. Birinci aşama saçın aktif olarak uzadığı, 2-6 yıl arasından sürebilen anajen aşamasıdır. Bu aşamada saç kökü hücreleri aktif olarak çalışır ve saç derisi altında saçı dışarı iterek uzamasını sağlar. İkinci aşama olan “katajen” aşamasında büyüme durur ve son aşama olan “telojen” aşamasında ise yeni saçların çıkmasını sağlamak için düşerek dökülür.

    Besinler yoluyla aldığımız protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller saç sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yetersiz beslenme sonucu yaşanabilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin ilk belirtileri saç, tırnak ve cilt üzerinde görülebilir. Saçları donuklaşır, koparak dökülmeler artar, uçları kırılır ve uzaması için daha fazla süre geçmesi gerekir. E, C vitaminleri, biotin, keratin ve gelatin saç sağlığı açısından gereklidir ve düzenli olarak alındığından saçları içten besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlar.