Sadabat Paktı Nedir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Sadabat Paktı Ne Demek

  İtalya’nın Asya ve Afrika’ya doğru yayılma siyaseti, Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkelerini rahatsız ediyordu. İtalya’nın Habeşistan’ı işgal etmesi ile bu rahatsızlık daha da arttı. 2 Eylül 1935’te Türkiye, İran ve Irak delegeleri Cenevre’de bir anlaşma taslağı hazırladılar. Ancak İran- Irak anlaşmazlığı ortaya çıkınca anlaşma taslağının uygulanması gecikti. Fakat Türkiye bu devletler ile ilişkilerini sürdürmeye devam etti.

  Sadabat Paktı’nı İmzalayan Devletler:

  Balkan Antantı ile Batı sınırlarını güvence altına alan Türkiye, bölge barışına katkıda bulunmak ve doğu sınırlarını güvence altına almak amacıyla İran, Irak ve Afganistan ile 8 Temmuz 1937’de Tahran’da Sadabat Sarayı’nda Sadabat Paktı’nı imzaladı.

  Sadabat Paktı’nın İmzalanma Nedenleri ve Sonuçları:

  Beş yıl için imzalanan bu antlaşma ile taraflar; aralarındaki dostluk ilişkilerini devam ettirmeyi, birbirlerinin iç işlerine karışmamayı, toprak bütünlüğüne saygı göstermeyi kabul ediyorlardı. Siyasi alanda sağlanan karşılıklı güven ortamı, bir süre sonra bu ülkeler arasında ekonomik ilişkilerin de gelişmesini sağladı. Bölgesel olan bu anlaşma ile barış ortamı pekişti. Türkiye, Sadabat Paktı anlaşması ile doğu ve güneydoğu sınırlarını güvence altına aldı. Balkan Antantı ve Sadabat Paktı’nın imzalanmasına öncülük eden Türkiye, Balkanlarda ve Orta Doğu’da barışın sağlanmasına büyük önem verdiğini gösterdi.

  Sadabat Paktı, 1980 yılında İran-Irak savaşının ortaya çıkmasıyla geçerliliğini kaybetti.