Safer Ayı Bela Ayı Mıdır ?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Safer Ayı Belaları Safer Ayı Hakkında Bilgi

  Safer Ayı Neden Bela Ayıdır?

  Safer ayı Hicri takvimin sıralamasında ikinci sıradadır. Hicri takvik kameri sisteme göre ayarlandığından, aylar sabit değildirler. Sene içerisinde her mevsimi dolaşmaktadırlar. Şemsi takvime göre her yıl on gün fark oluşmaktadır. İslami inanç sisteminde uğursuz, belalı gibi faktörlerden ziyade, hayırlı, bereketli ve rahmet olgusu her zaman ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında bela yada uğursuzluk diye adlandırılmayıp, haram ve yasak olan ameller devreye girmektedir. Haram ve yasak olan amellerin işlenmesi tabiki beraberinde kullara bela ve musibeti getirmektedir.

  Ebu Hureyre'den (ra) rivayet edilen bir hadisi şeriflerinde Peygamber Efendimiz (as) şöyle buyuruyor; “Hastalığın kendiliğinden sirayeti yoktur, uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur, Safer ayının hayır ve şerle bir alakası yoktur, bunlar cahiliye hurafeleridir. Cüzzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi kaçınız.”(Buhari) Hadisi şerifte belaların belli ögelre has kılınması cahili bir adet olarak nitelnmiştir. Şifa için çalışmanın ve sebeplere tutunmanın önemi aktarılırken, kesin hükmün Allah (cc)'tan olduğunu, kulların sabır ve şükür halinde olmaları gerektiği öğütlenmektedir.

  Peygamber Efendimizin risaletinden önce, Mekke'de bulunan araplar Hz. İbrahim (as)'in hanif dinini Yahudilerin Museviliği tahrif ettikleri gibi tahrif etmişlerdi. Hz. İbrahim (as)'den beri gelen bazı ameli uygulamalar vardı. Bunlardan bir taneside haram aylar konusuydu. Hanif inancına göre İlkade, Zilhicce ve Muharrem mahrem aylardı ve bu aylarda bir damla kan dökmek caiz değildi. (Nefsi müdafa hariç) Haksızlığı ahlak haline getirmiş arap müstekbirleri için üç ay dayanılmaz oluyordu. Böylece meclislerinde oturup yeni yasalar çıkararak Cenabı Allah'ın emirlerini değiştirmek istediler. Üç ay süt üste yağma ve haksızlık yapmadan sabredemedikleri için Muharrem ayı mahremiyetini Safer ayına tehir ederek Cenabı Allah'ı kandırarak(!) ilah edindikleri nefislerini tatmin ediyorlardı. Peygameber Efendimizin gelişi ile birlikte kısa sürede Cenabı Allah hepsine hak ettikleri cezayı verdi.

  Bu bilgiler eşliğinde anlıyoruz ki; Safer ayına münhasır hiçbir bela ve kötülük yoktur. Bunlar tamamen cahili inanış ve söylemlerdir. Cenabı Allah tam tersine hayırlı, bereketli ve rahmetli ayları bizler için yaratmıştır. Hayırsızlık bizlerin amel ve niyetlerimizde gizlidir. Peygamber Efendimiz sahabesine aktardığı öğretide her zaman müjdelemelerini, rahmet ve hayırdan ümit kesilmemmesi gerektiğini aktarmıştır.

  [​IMG]

  Bela ve musibet anlarında okunacak dualardan birisi yukarıda arapçasını sunduğumuz duadır. Duanın okunuşu latin harfleri ile şöyledir;

  "Ya dafi'el belaya idfe' annelbelaya fallahu hayrun hafizen ve huve erhamurrahimin"

  Manası; Ey belaları def eden, belalarımızı def eyle. Gerçekten sen hayır ile koruyan rahman ve rahim olansın.

  Cahiliyenin her türlü adet ve inanışından Cenabı Allah'a sığınıyoruz. Hakk üzere ayaklarımızı sabit tuması için niyaz ediyoruz.
  ywx webokur.net
   

 2. Cevap: Safer Ayı Bela Ayı Mıdır ?

  Zamanında bazı bela ve musibetin bu aya denk gelmesiyle inanış geliştirmişler.Bela ve musibet her zaman var.
  Dün ismi lazım değil bir pizzacının motorlu kuryesi hızını alamayıp benim park halindeki araca ortadan dalınca :D düşünmeden edemiyor tabi insan... :eek:
   


 3. Cevap: Safer Ayı Bela Ayı Mıdır ?

  çok geçmiş olsun, Allah beterinden muhafaza buyursun ..