Sağlık kuruluşları hangi sağlık hizmetlerini vermektedir

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ekim 2015 başlatılmıştır.


  1. sağlık kuruluşları hangi sağlık hizmetlerini vermektedir


    Ülkemizde sağlık hizmetleri üç basamakta verilmektedir:

    I. Birinci basamakta, hastaların ilk olarak başvurdukları sağlık ocakları, dispanserler gibi kurumlar bulunur. Burada teşhisi ve tedavisi mümkün olan hastaların diğer basamaklara başvurmalarına gerek yoktur.

    II. İkinci basamakta hastaneler bulunur. Hastanelere, birinci basamakta teşhisi ve tedavisi yapılamayan hastaların başvurması gerekir.

    III. Üçüncü basamakta ise üniversite hastaneleri gibi özellikli hastaneler bulunur ki buraya diğer hastanelerde çözümlenememiş sorunları olan hastalar başvurur. Bu sıralama sayesinde hastaların çoğunun sorunu birinci basamakta (sağlık ocakları vb.) çözülebilmektedir. Gelişmiş ülkelerde, hastaların % 90'ından fazlasının birinci basamakta teşhis ve tedavi mümkün olmaktadır. Böylece hastanelerde yığılma engellenmekte ve hastanelere başvuran hastalara muayene, teşhis ve tedavi için daha fazla zaman ayrılabilmektedir. Hastanelerde teşhis ve tedavisi mümkün olamayan az sayıdaki hasta ise üniversite hastanesi gibi özellikli hastanelere (üçüncü basamak) gider.