Sağlıklı bir iletişim için neler gereklidir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Elif tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sağlıklı bir iletişim kurmak için neler gereklidir?

  Sağlıklı iletişimde, kişilerin yüz yüze ve göz göze temas kurmaları gerekir. İletişimde bulunan kişiler arasında yüze ve göz teması kurulmazsa, insanca iletişim bazına geçilmez. İnsan olarak konuşmalarımızda olumsuz şeyleri söyleme eğilimimiz, olumluları söylemeeğilimimizden çok daha fazladır.Genellikle yanlışları söyleyerek doğruları bulmaya çalışırız. Oysa sağlıklı iletişimde olumlu şeylerin daha çok dile getirilmesi gerekmektedir.Bizim, toplum olarak olumlu konuşma egzersizimiz oldukça yetersizdir.

  İnsanların olumlu taraflarını dile getirilerek kurulan iletişim, daha sağlıklı olmaktadır. Onun içi karşımızdaki insana olumlu mesajlar vererek onun hayat enerjisini yğkseltmeliyiz.Malum olumsuz mesajlar kişinin hayat enerjisini azaltmaktadır.

  İletişimde konuşmacı, söze samimi bir övgüyle başlamalıdır. Aynı zamanda karşıdaki insan içten bir ilgi göstererek ona ismiyle hitap etmelidir.

  Karşımızdaki insanla sağlıklı bir iletişim kurabilmek için iyi bir konuşmacı olmanın yanında, iyi bir dinleyici de olmak zorundayız. Çoğu kere dinleyici duurmunda olan kişi, kendi iç dünyasıyla o kadar doludur ki, anlatılanları dinlemez. Oysa sağlıklı bir iletişimde önemli olan şeklen dinlemek değil, söylenenleri anlamaktır. İyi dinleyici karşıdakinin söylediklerini açarak ona geri verir. Böylece kaşısındaki kişiyle bir diyalog kurarak, anlamlı bir ilişkiye girme imkanı bulur...

  Sağlıklı bir iletişimde, taraflar problemleri çözmeye yönelik bir üslupla konuşurlar. Ayrıca samimi bir yaklaşım içinde bulunurlar.
  [table="width: 500, class: grid"]
  [tr]
  [td]
  Karşımızdaki insanla sağlıklı bir iletişim kurabilmek için iyi bir konuşmacı olmanın yanında, iyi bir dinleyici de olmak zorundayız.[/td]
  [/tr]
  [/table]