Sağlıklı Dişler ve Diş Etlerine Yeşil Çay

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

  1. webkolik

    webkolik Süper moderatör Yönetici


    Yeşil çay sağlıklı dişler için florür bakımından zengindir ve dişlerin çürümesini engelleyen ve diş eti hastalıklarına karşı savaşan bileşiklere sahiptir.

    Diş hastalıkları ve diş sağlığını korumak için erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak yılda en az iki defa diş hekimine muayene olmak gerekir. Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli derecede flor bulunması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak ve bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi en temel uygulamalardır. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir.

    Eğer Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken dönemde özel diş hekimliği dallarında uzmanlaşmış birimlere başvurularak gerekli tedavi sağlanmalıdır. Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.