Şah Sultan Lütfi Paşa'yı Neden Boşadı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Şah Sultan Lütfi Paşa'yı Neden Boşadı tarihte

  Osmanlı tarihinde önemli olaylardan bir tanesideŞah Sultan Lütfi Paşayı Neden Boşadı? sorusunda gizlidir, Malum bu boşanmadan sonra devletin dengelerinde değişme meydana gelmiştir.

  Şahuban, Şah Sultan, tarihte maneviyata önem veren bir kişidir. Merkez Efendinin şeyhliğini yaptığı Halvetiye tarikatı üyesi olan Şah Sultan'ın eşi Lütfi Paşa kendisi kadar manevi hayatın içinde değildir.

  Osmanlı tarihini anlatan en önemli eserlerden biri olan Asafname adlı eseri yazan Damatçelebi Lütfi paşa, Osmanlıya çok hizmetleri dokunmuş değerli bir devlet adamıdır.

  Lütfi Paşa ile Şah sultanın evliliklerini bitiren olay tarihte eşi benzeri görülmemiş bir olaydır. Lütfi Paşa kariyer merdivenlerini tırmanıp Veziri azam olduktan sonra çok sıkı tedbirler getirmiştir. Vezirliği döneminde bir hayat kadınını yakalayan Lütfi Paşa kadına akıl almaz bir ceza vermiştir.

  O zamana kadar hayat kadınlarına verilen ceza sürgün edilme idi. Lütfi Paşa ise bu kuralı yıkarak kadının cinsel organının ustura ile oyulmasını emir vermiştir.

  Bu olayı duyan Şah Sultan Lütfi Paşaya böyle bir şeye hakkı olmadığını söylemiş ve karşılığında bir tokat yemiştir. Sultanın kızına atılan bu tokat, Şah Sultanın Lütfi paşayı boşamasına neden olmuştur.

  Tüm devlet görevleirnden azledilen Lütfi paşa hayatını osmanlı tarihi yazarı olarak sürdürmüş ve sefalet içinde ölmüştür.