Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Temmuz 2012 başlatılmıştır.  1. Sahura kalkamadım oruç tutulur mu

    Sahura Kalkmadan Oruç Tutmak

    Sahura kalkmak oruç tutmanın şartları arasında yoktur. Yani sahura kalkmadan oruç tutulabilir. Ancak sahura kalkmak çok sevaptır. Peygamber Efendimiz; diğer dinlerdeki oruçla bizim dinimizdeki oruç arasındaki farkın sahur olduğunu belirtmiştir. Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkılmalıdır.
       2. Cevap: Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

    Sahur islam kültürünün bariz özelliklerindendir. Sahur mahallelerde büyük bir manevi havada geçmektedir. Sahur hakkındaki rivayetler şunlardır. Hz. Malik b. Enes (ra)'den rivayet edilen bir Hadis-i Şerif'te Resûl-i Ekrem (sav)'in: "Sahur yemeği yeyiniz. Çünkü sahur yemeğinde bolluk (bereket) vardır" buyurduğu bilinmektedir. Hanefi fûkahasından İmam-ı Merginani, bahsi geçen Hadis-i Şerif'i zikrettikten sonra: "Müstehab olan sahur yemeğini yemek ve onu geciktirmektir. Zira Resûl-i Ekrem (sav) "Üç şey mürsellerin ahlâkındandır; iftarda acele etmek, sahuru geciktirmek ve misvak kullanmak" buyurmuştur. Ancak mükellef; fecr-i sadık'ın durumu hakkında şüpheye düşerse, efdal olan haramdan kurtulmak için yemeği terk etmektir" hükmünü zikreder. Şurası muhakkaktır ki; sahura kalkıp birşeyler yemek, oruç tutmak niyetiyledir. Feteva-ı Hindiyye'de: "Ramazan ayında sahura kalkmak bir niyyettir. Necmüddin Nesefi bu şekilde zikretmiştir. Ancak sahura kalkmak, sadece o günün orucu için niyyet hükmündedir, başka bir günün orucu için niyyet yerine geçmez" hükmü kayıtlıdır.