Sahurda imsak mı Güneş mi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 11 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Sahurda İmsak mı? Güneş mi?

  Ramazan ayında en çok merak edilen sorulardan biri de orucun başlama saati ile sahurun bitiş saati imsak mı yoksa güneş mi olduğudur..İşte bu sorunun cevabını ilgili ayet-i kerime ile açıklayalım:

  ''.... Beyaz iplik siyah iplikten seçilinceye kadar yani (gecenin siyah ipliğe benzeyen karanlığı gidip sabahın beyaz ipliğe benzeyen aydınlığı seçilinceye kadar) yeyip içmeye devam edin. Sonra orucu geceye dek tamamlayın.''

  Bakara suresinde geçen ayeti kerime'de beyaz iplikten murat: Gündüzün beyazlığından ufukta ilk zuhur eden (meydana gelen)dir ki, ince olarak uzanan bir iplik gibidir. Sonra yayılır ve dağılır.

  Siyah iplikten murat ise, gündüzün beyazlığıyla beraber, gecenin karanlıüğından uzanandır. Zira fecri sadık zuhur ettiği zaman, ufukta enine uzanan bir iplik gibidir. Şüphesiz fecri sadıkla beraber, gecenin karanlığından bir kısım kalır; şöyle ki:

  Gecenin karanlığından kalan kısmın, fecirden zuhur eden aydınlığa birleşen tarafı, sankibeyaz ipliğin yanındaki siyah iplik gibidir. Çünkü sabahın nuru yani fecri sadığın parlaklığı gece karanlıklarının aralarından yarılır ve açılır.

  Buna göre gündüzün beyazlığından ilk zuhur eden aydınlık, beyaz ipliğe; gece karanlığından uzanan da siyah ipliğe benzetilmiştir.

  Geceleyin yemek, içmek ve cimanın mubah olması, şafak doğmasına kadar uzanacağı için bu ayet-i celilede hükmün nihayetine delalet eden ''Hatta' lafzı zikredilmiştir. Orucu geceye kadar tamamladıktan sonra , güneşin tam anlamıyla batma vaktine kadar orucu eda etmektir.
  Sahurun bitiş vakti takvimde İmsak olarak yazılan kısımdır.Sabah ezanı da imsaktan 15-20 dakika sonra okunmaktadır.Ancak ramazanda sabah ezanı imsak vaktiyle birlikte okunur.Şayet yanlışlıkla öyle olduğunu sanarak, bilmeden güneş doğuncaya kadar yemiş iseniz o günkü orucu kaza etmeniz gerekir.