Sakarya Nehri Hangi Denize Dökülür

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Sakarya Nehri Nereye Dökülür

  Sakarya Irmağı KARADENİZ e Dökülür
  Sakarya iline ismini veren ünlü nehir. Eski adı sangariosdur. Sakarya ilini ikiye bölen bu nehrin üstünde yer alan ve 560 yılında sakarya nehri üzerinde kurulan justinianus köprüsü, sakarya ilinin en önemli tarihi özelliklerinden birini oluşturmaktadır..

  Eskişehir'in çifteler ilçesi yakınlarından doğan sakarya ırmağının kolları ile birlikte toplam uzunluğu 824 km.`dir. Ancak başlangıcında yer alan bazı kaynaklarının kuruduğu gözönüne alınırsa ırmağın uzunluğu 720 km kabul edilir. Il sınırları içindeki uzunluğu ise159,5 km.yi bulur.

  Nehir, osmaneli'ni geçince inegöl ve yenişehirovalarını sulayan göksu kolunu alır. Osmaneli'ne varmadan aşağıdan göynük çayını da alarak pamukova'ya ulaşır. Geyve ile doğançay arasında dik yamaçlı ve dar geyve boğazı ndan akarak adapazarı ovası na (akova) ulaşır. Burada vadi tabanı 35 metrenin altına iner ve tam bir ova akarsuyu halini alır.

  Adapazarı şehir merkezinin 4 km. doğusundan geçen sakarya irmağı, ovanın kuzey kesiminde sağdan mudurnu çayını, daha ilerde, tepelik bir alanda soldan, sapanca gölü'nün fazla suyunu boşaltan çark suyunu alır ve karasu ilçe merkezi yenimahalle semtinde karadeniz'e dökülür.

  Sakarya'nın deltası, kızılırmak ve yeşilırmak deltası gibi denize doğru belirli bir çıkıntı meydana getirmez.

  Tarih devirlerinde sakarya'nın, adapazarı ovasında birkaç defa yatak değiştirdiği sanılmaktadır.

  Sakarya nehri üzerindesarıyar ve gökçekaya barajları bulunmaktadır.
  Gökcekaya barajı’nin devreye girmesinin ardindan nehrin aşaği kisimlarinda kati madde miktarı azalarak taşima kapasitesi artmiş ve bunun sonucu olarak da oyulmalar sebebiyle yatak derinleşmesi gözlenmistir. Yine nehrin asagi kısımlarında, yer yer acılıp isletilen kum ocaklarından dolayı nehirde yatak degismeleri de görülmektedir.