Sakarya Savaşı İle İlgili Kısa Bilgi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 26 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Sakarya Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

  Kurtuluş savaşı sırasında Türklerle Yunan askerleri arasında gerçekleşmiş olan meydan muharebesi ( 23 ağustos-13 eylül 1921 ) .
  Sakarya Meydan Savaşı başlamadan yapılmış olan en mühim hazırlık ordunun gereksinimlerinin karşılanması amaçlı halktan yardım istenmesidir . Bu amaçla ” Tekalif-i Milliye ” ( Milli Yükümlülük Emirleri ) yayımlanarak milletin orduya giysi , yemek , ulaşım ve silah ve teçhizat olarak yardımcı olması sağlandı


  Kütahya-Eskişehir Savaşlarında elde ettikleri başarıyı devamı ettirmek ve Türk ordusuna son darbeyi vurarak Ankara’yı işgal etmek talep eden Yunanlılar yepyeni bir saldırı başlattılar . Yapılmış Olan Sakarya Meydan Muharebesinde yüz kilometrelik oldukça geniş bir cephe üzerinde 22 gün 22 gece sürdü . Ulu Önderimiz Mustafa Kemal , Sakarya savaşı’nda dünya savaş tarihine geçtiğimiz meşhur ” ” Hattı savunma yoktur , sathı savunma vardır . O satıh tüm vatandır . Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz . Büyük küçük her birlik, ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe kurarak çarpışmayı sürdürür. Yanlarındaki birliklerin çekilmek zorunda olduğunu gören birlikler onlara bağlı olamaz. Bulundukları yerde sonuna kadar karşı koyacaklardır.” emrini verdi .
  Sakarya Savaşı’nın Türk Ulusu bakımından tarihsel önemi
  Eğer bu savaş yitirilseydi Anadolu’da Türk varlığı tamamiyle sona erecekti . Yunanlıların Ankara’ya ulaşması demek , İngilizlerin yardımıyla Türk varlığının Anadolu topraklarından silinmesi işleminin sürat kazanması demekti .


  Sakarya Savaşı’nın Sonuçları
  - 22 gün süren savaş sonucunda Yunanlılar yenilmiş ve savunma durumuna geçmişlerdir.- TBMM hakkındaki kuşkular tamamen ortadan kalkmıştır.
  - TBMM Mustafa Kemal’e “Gazilik” ve “Mareşallik” ünvanlarını vermiştir. (19 Eylül 1921)
  - Mustafa Kemal’e 5 Ağustos 1921 tarihli kanunla verilen Başkomutanlık yetkisi süresiz uzatılmıştır.
  - İtilaf devletleri üç ay süreyle ateşkes önerisinde bulundular.
  - Savaş, Kurtuluş Savaşı’nın son savunma savaşı olmuştur.
  - İtalyanlar Anadolu’yu tamamen boşalttılar.
  - Rusya aracılığı ile Kafkas Cumhuriyeti’yle Kars Antlaşması imzalanmıştır.
  - İngiltere ile esir Mübadelesi Antlaşması imzalanmış ve Malta’daki Türk esirler serbest bırakılmıştır.
  - Fransa ile Ankara Antlaşması imzalanmıştır.
  - Ukrayna ile Dostluk Antlaşması imzalanmıştır.