Salatü Selam Meleklerin İstiğfarını Sağlar

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Melekler hem Hz. Peygambere [sallallahu aleyhi vesellem] salatü selam ederler hem de salatü selam eden müminlere karşılık verirler, onlar için dua ve istiğfarda bulunurlar. Melekler, Resulullah'a salatü selam ederek ona en yüce makamların verilmesini, dininin ve şeriatının her tarafa yayılmasını ve en yüce derecelere ulaştırmasını Allah'tan dilerler. Ayrıca ona salat getirenlere Allah'ın [celle celaluhu] rahmetini dilerler. Nitekim Abdullah b. Ebu Talha el-Ensari babasından naklettiğine göre, bir gün Resul-i Ekrem [sallallahu aleyhi vesellem] sevinçli olarak ashabının yanına çıktı ve şöyle buyurdu:

  "Cebrail bana geldi ve 'Ey Muhammed! Ümmetinden birinin sana bir salavat getirmesiyle benim ona on salavat etmem ve onun sana bir selam vermesiyle benim ona on selam etmem seni razı etmez mi?' dedi. Amir b. Rebia'dan [radıyallahu anh] rivayet edildiğine göre Allah Resulü şöyle buyurmuştur:

  "Bir müslüman benim üzerime salavat getirdiği sürece , melekler de onun üzerine salavat getirirler (Ona dua ve istiğfar ederler). Artık kul şu salavatı ister az getirsin, ister çok."

  "Cebrail [aleyhisselam] bana gelerek, 'Ey Allah'ın resulü, senin üzerine salavat getiren kimse için yetmiş bin melek salat eder, buyurdu."