Salavat duaları ve anlamları kısaca

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Mira tarafından 4 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici


  Salavat duaları ve anlamları

  Salâvat Belirli vakitlerde, Kur'an'da emredildiği tarzda ve Hz. Peygamberin tarif ettiği şekilde yapılan ibadettir. Türkçede daha çok Hz. Peygamber'e yapılan dua manasında kullanılır.Namazlarda oturduğumuz zaman Etttahiyyâtü duasından sonra okuduğumuz Salli, Bârik duaları da Hz. Peygambere salât getirmeyi ifade eder.

  Salavat duaları ve anlamları

  Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema sallayte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidün mecid

  Ey Allah'ım, Hz. İbrahim'e ve ailesine merhamet ettiğin gibi Hz. Muhammed'e ve ailesine merhamet et. Şanı yüce ve övülmeye layık olan elbette sensin.

  Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidün mecid


  Ey Allah'ım, Hz. İbrahim''i ve ailesini kutlu kıldığın gibi Hz. Muhammed'i ve ailesini kutlu kıl. Şanı yüce ve övülmeye layık olan elbette sensin

  Salâvat Belirli vakitlerde, Kur'an'da emredildiği tarzda ve Hz. Peygamberin tarif ettiği şekilde yapılan ibadettir. Türkçede daha çok Hz. Peygamber'e yapılan dua manasında kullanılır.


  Kuranıkerim'de bu anlamda şöyle emredilir: Allah ve O'nun melekleri Peygamber'e hep salât ederler. Ey müminler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz (Ahzab, 33/56).

  Bu ayeti kerimeyle, Peygamberimize salât ve selamlarımızla hürmetlerimizi sunmak farzdır; her Müslüman için yerine getirilmesi gerekli bir görevdir. Her Müslüman en kısa şekilde: Allâhümme salli ala Muhammed (Allah’ım Muhammedi rahmetinle tebrik et ve esen kıl diye salât getirir.