Salvador Dali Kimdir Kısaca Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 7 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Salvador Dalinin kısaca hayatı
  Salvador Dali resimleri

  Dünyaca ünlü ressam Salvador Dali 11 Mayıs 1904 yılında İspanya'nın Katalonya köyünde dünyaya geldi.Kendisine 3 yıl önce ölen erkek kardeşi Salvador ile aynı ismi verdiler. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle meşhur olmuştur.Dali'nin en iyi bilinen eseri Belleğin Azmini 1931 yılında bitirmiştir.

  Salvador Dali ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle dalları ile de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disneyle birlikte yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003 yılında en iyi kısa animasyon filmi dalında Oscar adayı olmuştur.

  [​IMG]

  Salvador Dalí hayatı boyunca, sanatı ile olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiştir..Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí'nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.

  Salvador Dali 1921 yılında Madrid Güzel Sanatlar Okuluna girdi. Ne var ki, alışılmamış davranışları, kimsenin giydiğine benzemeyen giysileri ve kuralları hiçe sayan resimleriyle okul çevresinde tepkiyle karşılandı. 1925'te sınavlarda başarı sağlayamayınca okuldan atıldı. Dali Madrid'de film yönetmeni Luis Bunuel ile birlikte Bir Endülüs Köpeği (1928) adlı filmi yaptı.
  [​IMG]

  Salvador Dali'nin tabloları düşlerden ve imgelemlerden doğan görüntülerle doludur. Bunlar gerçeküstü, içinde yaşadığımız dünyadan değişik bir dünya yaratır. New York Modern Sanat Müzesi'nde sergilenen Belleğin Israrı adlı tablosunda saatler sanki balmumundan yapılmış da erimiş gibi durur.
  Başka tablolarında da telefonlar, koltuk değnekleri, çekmeceler, kol ve bacaklar yumuşak, bükülebilir, kolayca biçimlendirilebilir bir görünümdedir.
  Çalışmalarının çoğu izleyicileri şaşkınlığa düşürür. Londra'da, Tate Galerisi'nde bulunan bir tablosunda, sudaki yansımasına âşık olan efsane kahramanı Narkissos'u el biçiminde gösterir; bu tabloda, tıpkı sinema oyuncusu Mae West'in dudakları gibi bir koltuk ve almacı ıstakoz biçiminde olan bir telefon yer alır.

  Salvador Dali çok yönlü bir sanatçıydı; resmin yanı sıra heykeller yaptı; şiirler, kitaplar yazdı. Ayrıca giysi, vitrin ve mücevher tasarımları, sahne dekorları hazırladı. Olağandışı ve şaşırtıcı kişiliğiyle ölünceye kadar kendinden söz ettirdi. 1936 yılında Londra'da düzenlenen Uluslararası Gerçeküstücülük Sergisi'nin açılışına dalgıç giysileriyle geldi. Salvador Dali 1965'te yayımlanan Journal d'un genie (Bir Dâhinin Günlüğü) adlı yapıtında kendisini şu sözlerle tanımladı;

  "Bir deliyle benim aramdaki tek fark, benim deli olmayışımdır."

  Salvador Dalí, 23 Ocak 1989 yılında kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres'te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.

  Belleğin Azmi Salvador Dalí'nin meşhur gerçeküstü eseri

  [​IMG]

  Salvador Dali'nin en ünlü yapıtları

  Belleğin Israrı (1931; Modern Sanat Müzesi, New York)
  Mae West (1934–36; Sanat Enstitüsü, Chicago)
  Aydınlatılmış Hazlar (1929; Modern Sanat Müzesi, New York)
  Delfli Vermeer'in Bir Masa Olarak da Kullanılabilen Hayaleti (1934; Salvador Dali Müzesi; Cleveland)
  İç Savaş Sezgisi (1936; Sanat Müzesi Philadelphia)
  Yanan Zürafa (1936; Sanat Müzesi, Basel)
  Narkissos'un Değişimi (1936–37; Tate Galerisi, Londra)
   

 2. Cevap: Salvador Dali Kimdir Kısaca Hayatı

  elinize sağlık cümlelerde bazen hatalar vardı ama yinede ödevimi yaptım..
   


 3. İyi bir sayfa ödevimi sayenizde yeptım teşekkürler :D
   

 4. bir SAYFA DİİL DE BEN YARIM SAYFA YAPTIM AMA BU BİLGİ İŞİMİ GÖRDÜ TESEKÜR EDERİM
   

 5. Ben Salvador Dali Ve Gerçekten Bu Benim Hayatım ...

  Sayfa Yöneticisine Teşekkür Ederim (Dalga Değildir :D ):)
   

 6. Süper güzel
   

 7. Harika olmuş ama birazcık az olmuş az dedik ama bu kadarda değil. Olsun buda harika... :):):):););););):eek::D
   

 8. Ultra manyak Salvador Dali işime yaradı tşk