Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Misafir tarafından 2 Ekim 2012 başlatılmıştır.


 1. Sanayinin (Endüstrinin) Türkiye Ekonomisindeki Yeri

  Sanayinin ülke ekonomisine katkısı nedir?
   


 2. Cevap: Sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisine katkısı

  Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

  Ya kimse bişey bilmiyomu bu konu hakkında???Nerde liseliler???Hani üniversiteliler???:((((( :D :D Valla delirdim ya hiç bi yerde yok kısa bi şeklidee :(
   

 3. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cevap: Sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisine katkısı

  2011 yılındaki 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırma sonuçlarına göre;

  Ülkemiz için bir kaynak niteliğindeki bu çalışma sonuçları, sanayi sektöründeki gelişmelere ışık tutmakta, ülkemizde sanayide gelinen son durumu yansıtmaktadır.

  Bu çalışma sonuçlarına göre;

  ülkemizdeki 500 büyük sanayi kuruluşu içinde ilk üç sırada uzun dönemden beri yerini koruyan sırasıyla birinci TÜPRAŞ, ikinci Ford Otomotiv ve üçüncü sırada OYAK Renault bulunmaktadır. Karlılık bakımından birinci ve ikinci sırada sırasıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Elektrik Üretimi A.Ş ve üçüncü sırada TÜPRAŞ görülmektedir. İhracatta ise sıralarda özel sektör kuruluşları görülmekte, ilk sırada TÜPRAŞ, ikinci sırada Ford Otomotiv ve üçüncü sırada da 2010'da birinci olan OYAK Renault yer almaktadır.

  Bu araştırma sonuçlarına göre 2011 yılındaki 500 büyük sanayi kuruluşunun ihracatı bir önceki yıla göre %17,8 oranında artmış ancak %18,5 olan toplam ülke artışının gerisinde kalmıştır.

  2011'de İSO 500'ün ihracatında ilk sırada %25,3'lük payla taşıt araçları sanayi, ikinci sırada %19,8'lik payla ana metal sanayi ve üçüncü sırada da %17,8'lik payla kimya, petrol ürünleri, lastik ve plastik sanayi görülmektedir. Burada dikkati çeken bir konu her 3 ihracat kaleminin büyük ölçüde ithalata dayalı sanayi dallarını olduğu gerçeğidir.

  1993 yılında 500 kuruluşun 66’sını kamu kuruluşları oluştururken, 2011'de İSO 500'deki kuruluşların 487'si özel, 13'ünü kamu kuruluşları oluşturmaktadır. Bu 13 kamu kuruluşunun 2011'de İSO 500'ün üretimden satışları içindeki payı %5,9 olarak görülmektedir. :

  Bu kuruluşların 2010'da 148 olan yabancı sermaye paylı kuruluş sayısı 2011'de 140'a düşmüştür. Yabancı sermaye paylı kuruluşlar üretimde satışlarda %31,3, ihracatta %45,4 ve çalışanlar sayısında %31,1 gibi küçümsenmeyecek bir paya sahiptir.

  Yapılan bu çalışmada kooperatiflere ait sanayi kuruluşlarındaki duruma baktığımızda; 1992 yılında yapılan araştırmada Çukobirlik 43, Konya Şeker 83, Gübre TAŞ 84, Tariş Pamuk 86, Kayseri Şeker 160, Amasya Şeker 181, Trakya Birlik 185, Adapazarı Şeker 223, Tariş Üzüm 407, Antbirlik 431 ve Marmara Birlik 471. Sırada iken 2011 yılında ise Konya Şeker 49, Trakya Birlik 76, Kayseri Şeker 105, Gübre TAŞ 207 ve Marmara Birlik 418. sırada görülmektedir.

  Görüldüğü gibi 500 büyük sanayi kuruluşu içinde kamuya ait işletmeler azaldığı gibi kooperatiflere ait işletmelerinde sayısı azalmıştır. Ayrıca bu verilerde ön planda görülen kooperatifler daha çok tarımsal amaçlı kooperatiflerdir. Bu kooperatiflerde yapılan üretimin nerede ise tamamının hammaddesi ülke içinden karşılanan, ithalat gerektirmeyen, dışa bağımlı olmadığımız, ülkenin en az gelişmiş bölgelerindeki insanlara kadar uzanan ve onların ürünlerini değerlendiren, tarımsal üretime değer kazandıran ve tarım kesiminin sanayiden daha çok pay almasını sağlayacak işletmelerdir.

  Kooperatiflere ait işletmeler yapılan çalışmada özel kuruluşlar ile birlikte değerlendirilmiştir. Her ne kadar kooperatifler ve kooperatiflere ait kuruluşlar TOBB çatısı altında görünmekle beraber kooperatiflere özgü bir çalışma bulunmamaktadır. Diğer taraftan ülkemizde de yayınlanan İş dünyası dergi Fortune Dergisi'nin en büyük 500 şirket araştırması sonuçlarına göre ilk 150 şirket arasında Eczacılık Kooperatiflerinin iştiraklerini görmekteyiz. Farmalojistik A.Ş 101. sırada, EDAK Ecza Kooperatifi 113, Bursa Ecza Kooperatifi 138 ve İstanbul Ecza Kooperatifi 140. sırada görülmektedir. Bu sonuçlar bir ölçüde kooperatifçilik hareketinin ekonomi içindeki katkısının bir göstergesidir.

  Dünyadaki kooperatiflere ait ekonomik araştırmalar ve kooperatiflerin ekonomik büyüklüklerine ait değerlendirmeler Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından dört yıllık periyotlar halinde dönem dönem yapılmaktadır. Global 300 diye anılan bu çalışmanın 2008 yılı sonuçlarına göre kooperatif işletmelerinin ekonomik büyüklüğü 1.6 trilyon dolardır. Bu değer ile kooperatifler dünyanın 9. Ekonomik büyüklüğüne sahiptir.
  Diğer taraftan kooperatifler 100 milyon insana istihdam imkanı sağlamaktadır. 2012 yılı değerlendirmesi için çalışmalara devam edilmektedir.
   


 4. Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

  Cumhuriyetin ilk yıllarında devlet temel tüketim ve ara malları alanında ithal ikamesi sağlamak amacı ile un, şeker, pamuk ile kömür, demir ve akaryakıt üretimine özellikle öncelik vermiş, cumhuriyetin ilk on bir yılında dört şeker fabrikası açılmıştır.

  Günümüzde Türkiye son birkaç yıllık kalkınmayla otomotiv, elektronik, uçak, beyaz eşya, demir çelik ,giyim vb. alanlarda ilerleyerek bu ürünleri ihraç etmeye başlamıştır. Türkiye bir tarım ülkesi değil, bir sanayi ülkesi olmuştur. Türkiye, ekonomide dünyanın en hızlı büyüyen birkaç ülkesinden biri haline gelmiştir. Artık Türkiye sanayi konusunda gelişmiş bir ülkedir.
   


 5. Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

  Özellikle, son günlerde Rusya ile Türkiye arasında 'ilaç kalıntılı domates' dolayısıyla patlak veren ve halk sağlığını ilgilendiren, gıdada bilişim teknolojisinin kullanılması gittikçe önem kazanıyor. İşte tam da bu konuların ele alındığı, 'Gıda Sektörüne Bilişim Desteği Paneli ' The Marmara Oteli 'nde gerçekleştirildi.

  Elsys "in ev sahipliğinde gerçeklen etkinlikte, gıda sektörünün tarladan tüketiciye uzanan çok katmanlı, karmaşık iş süreçlerinin nasıl daha kolay yönetilebileceğine ilişkin ipuçlarının sunuldu.

  Toplantının açılışında bir konuşma yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof . Dr. Dilek Boyacıoğlu , gıdadan bahsederken; gıdaların besleyici olmalarının yanı sıra güvenli, lezzetli, dayanıklı ve ekonomik olmalarının taşıdığı öneme dikkati çekti.

  Gıda sanayinin, dünyaya paralel olarak çok ciddi bir gelişme süreci yaşadığını belirten Boyacıoğlu , eskiden petrol için savaşlar yaşanırken bugün aynı kavganın gıdada yaşandığını söyledi.

  Gıda sektörünün, istihdama % 2, imalat sektörlerine % 5 ve GSMH 'ye % 8 katkı sağladığını anlatan Boyacıoğlu , tarımsal ürünlerden maksimum düzeyde yararlanmak gerektiğini söyledi.

  Yunan Feta peynirinin tüm Amerika 'da tanındığına dikkati çeken Boyacıoğlu , ondan çok daha kaliteli olduğunu söylediği bir Ezine peynirinin ise bilinmediğini söyledi.

  Gıda sanayinin çevreye duyarlı olması gerektiğini belirten Prof. Boyacıoğlu , Türkiye 'de, tarım sektörü ile gıda sektörünün 'kayıt dışı' durum dolayısıyla istenildiği gibi koordineli çalışmadığını ifade etti. Daha ucuz ve kontrolsüz üretimin gıda piyasasını önemli ölçüde etkilediğine dikkati çeken Boyacıoğlu , markalaşma ile ülke ekonomisine daha büyük katkıların gerçekleştirilebileceğini söyledi.

  Gıdada en önemli sorunların KOBİ 'lerde görüldüğüne dikkati çeken Boyacıoğlu , bilimsel ve ürün odaklı çalışılarak bazı sorunların aşılabildiğini sözlerine ekledi.

  Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu 'ndan sonra konuşan SAP Çözüm Mühendisi Musa Zorbozan, SAP 'nin kurumsal iş uygulamaları alanında yazılımlar üreten öncü kuruluşlardan biri olduğunu söyledi.

  Gıdanın, SAP 'nin sektörel çözümler sunduğu alanlardan biri olduğunu belirten Zorbozan, Türkiye 'de gıda sektöründe iş yapan şirketlere kar sağlayacak bir yapı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

  Aralarında; Nestle , Ülker , Danone , Yaşar , Kraft , Saray, Kent, Mey gibi sektörün önde gelen şirketlerine çözümler sunduklarını anlatan Zorbozan, bilişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak daha çok sayıda kuruluşun bu hizmetlerden yararlanmak için kendilerine başvurduğunu söyledi.

  Ciddi satış ve dağıtım bayi ağı olan şirketlerin, son yıllarda mobil satış takip sistemlerinin kullanımına ağırlık verdiklerine işaret eden Zorbozan, bu sayede şirketlerin, gün sonunu beklemeden satış gelişmelerini anlık olarak izleyebildiklerini açıkladı.

  Turk.internet .com'un, son günlerde tarımda yeterli denetleme olmaması dolayısıyla yaşanan gelişmeler konusundaki sorusu üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof . Dr. Dilek Boyacıoğlu şunları söyledi; "Gıda güvenliği, tarladan çatala kadar bir çerçevede düşünülmesi gereken bir konu. Tarımsal alanda kullanılan ilaçlar, hormonlar ve gübrelerin iyi tarım uygulamaları denilen tekniklerle yapılmaları gerekiyor. Uygulanan ilaç miktarı, uygulandığı süre gibi bazı değerlerin takip edilmesi gerekiyor. Belli bir hassasiyetin sağlanması lazım. Bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 'nın bir açıklama yapması gerekiyor. Raporları görmemiz lazım. Tarım işletmelerine dönmemiz gerektiğini düşünüyorum."

  Boyacıoğlu , "Çernobil sonrasında yaşananlara benzer görüntüler olası mı?" sorumuza ise; "Hatırlayacağınız gibi İngiltere "de "deli dana" hastalığının görüldüğü günlerde ilgili bakan torununu da yanına alarak bir lokantada kameraların karşısında afiyetle et yemeği yemişti. Yani, politikacılar dünyanın her yerinde aynı!" şeklinde karşılık verdi.

  Etkinliğe, gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadar her aşamada kendini koruyabilmesi için zorunlu olan soğuk zincir yönetiminden, ürünün son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar olan tüm iş süreçlerine özel teknolojiler konusundaki vizyonunu geliştirmek isteyen çok sayıda profesyonel katıldı
   


 6. Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

  kısa yazın yaaaaaaaaa biraz pampalarv :p
   


 7. Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

  <3 İşte Bu Yha Buldum Panpa <3
   


 8. Cevap: Sanayi kuruluşlarımızın ülke ekonomisine katkısı

  bilmemm