Sarıkamış Harekatı Şehitleri Faciası

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Yavuz tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Sarıkamış Faciası Nasıl Yaşandı

  Osmanlı Rusya Savaşı Ve Sarıkamış Olayı

  Osmanlı Devleti dünya siyasetinin en çalkantılı döneminde oynanan oyunların merkezini oluşturuyordu. Sultan Abdulhamit Han iktidarı döneminde yapılan iç ve dış entrikalara rağmen otuz yıl gibi bir süre iç ve dış politikayı yürütmeyi başarmıştır. Birinci ve ikinci meşrutiyetin ilanından sonra kurulan meclis aldığı kararlar ile ilk günden tartışmalara yol açıyordu. Dünya siyasetini iyi bilen ve devlet adamı geleneğine göre yetişmiş Sultanın sözü dinlenmiyordu. Nihayet ülkemiz içinde olmaması gereken fakat Osmanlıyı hasta adam olarak niteleyip ülkeyi masa başında paylaşan devletler savaşa sokmak istiyorlardı. İstanbul'da ki Osmanlı meclisi çok geçmeden Almanya ile ittifak halinde savaşa müdahil oldu.

  Almanlar ile ittifakımızın ardından Rusya ile fiili olarak savaşa girmiş bulunuyorduk. Rus birlikleri doğudan ülkeye girip Erzurum'da bulunan 3.Ordunun üzerine ilerlemeye başlamışlardı. Dönemin Genelkurmay Başkan yardımcısı olan Enver Paşa İstanbul'dan Erzurum 3. Ordu'yu emir ve komuta ediyordu. Çetin kış şartları yüzünden Rus birlikleride etkili ilerleyemedikleri daha durağan bir strateji takip ediyorlardı. Buna rağmen donarak ölen asker sayıları her geçen gün artıyordu. Erzurum 3. Ordu komutanlığı ise savunma üzereni savaşı yönetirken Enver paşanın ısrarlı emirleri üzerine karşı saldırıya geçti. Fakat iki tarafta ağır kayıplar verdi. Bunu bir zafer gibi gören Enver Paşa savaşı yönetmek için Erzurum'a geldi. Destek olarak güney bölgelerden asker takviyesi yaptırdı. Güneyden gelen askerlerin çoğu Tunsulu, Yemenli ve araplardan oluşan askerlerdi. Giysi ve tecizatları yaz şartlarına göre olmasına rağmen eksi 25 dereceye varan soğuk bölgelere sevk edildiler. Rus birlikleri giysi ve tecizat olarak kış şartlarına hazırlıklı ve alışkındılar. Türk, arap, kürt ve diğer ırklardan Osmanlı ordusu ise ciddi derecede erzak ve tecizat sıkıntısı çekiyordu. Enver Paşa bölgeye gelerek kuvvet komutanlarını toplayı şimdiye kadar Rusları yenmeleri gerektiğini cesaretsiz ve yanlış hareket etiklerini söylesede 3.Ordu komutanı bu şartlarda saldırının imkansızlıklar içinde olan askerleri bile bile ölüme göndermek olacağını söyledi. Fakat Enver Paşa saldırı emrini verdi.

  1914 yılı Aralık ayında saldırıya geçen Osmanlı askerleri yetersiz erzak giysi ve tecizat yüzünden soğuk kış şartlarına dayanamayarak 70 binden fazlası donarak hayatını kaybetmiştir. Enver Paşanın bulunduğu karargah birlikleri bile tipiden yollarını kaybederek diğer birlikler ile iletişimlerini kaybetmişlerdir. Öyleki bazı birlikler saatlerce kendi askerleri ile bilmeden çarpışmış ve iki bine yakın asker bu çatışmalarda haytını kaybetmiştir. Birinci dünya savaşında ülkemizin büyük kayıplar vermesinin başlangıcı olan Sarıkamış muharebesi büyük acılara sahne olmuştur. Enver Paşa yenilginin ardından bazı subaylar ile birlikte bir Alman denizaltısı ile ülkeyi terk etmiştir.
  ywx webokur.net​

  [​IMG]