Şarjı dolmuş telefonu şarjda bırakmak zararlı mıdır?

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Şarjı dolmuş telefonu şarjda bırakmak zararlımıdır?

  Çoğumuz akıllı telefonlarımızı şarja takarak yatarız, sabah tam dolu pille güne başlamak isteriz. Ya da evde bulunduğumuz süre boyunca şarjda kalmasını, kullandığımız zaman tam dolu pille kullanmaya başlamayı isteriz. Bunda hiçbir sakınca yoktur.

  Eski cep telefonlarında kullanılan bataryaların 12 saat şarjda kalması sonrasında düzenli olarak belirli aralıklarla belirli süre şarj edilmesi tembihlenirdi hepimize. Fakat yeni cihazlarımız için bunlar söz konusu değil. Li - Ion bataryalar tam dolmadan şarjdan çekme yada uzun süre şarj gibi sorunları geride bıraktı.

  Yeni nesil batarya ve şarj aletlerimiz de telefonlarımız gibi akıllı. Cihazınız %100 şarj olduğunda zaten akımı kesiyor ve şarj işlemini bitiriyor.

  Yani kısaca, akıllı telefonunuzu isterseniz gece boyu şarjda bırakabilir yada uzun süre şarjdan çekmeyebilirsiniz. Bir sorun olmaz.

  Akıllı telefonunuz şarja takılıyken kullanmak doğru mu?

  Hayır... Kesinlikle tablet veya telefonunuz şarja takılıyken kullanmayın. Bunun sebebi nedir?

  Normalde bir pilin şarj edilerek geçireceği süre bellidir. Hatta şarj edilme sayısı bile bellidir. Yani mutlaka bir yerde işi bitecek, ömrünü dolduracaktır. Siz şarja takılıyken cihazı çalışmaya zorlar ve bir yandan güç alırken bir yandan tüketirseniz, pilinizin ömrünü kısaltırsınız. Akıllı telefon veya tabletlerimizde, dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi doğrudan akım alma özelliği yoktur. Yani her şekilde gücü bataryadan alırlar. Bu da bataryanın daha fazla yıpranmasına yol açar.

  Bizim bu konuda tavsiyemiz, hızlı şarj aygıtlarından (kesinlikle orjinal tercih edilmeli) yararlanılması. Hızlı şekilde cihazınızın şarjını sağlayıp, şarjdan çıkardıktan sonra kullanmaya devam etmeniz en sağlıklı yöntemdir.