Satış usulüne göre Alışveriş Çeşitleri

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Satış usulüne göre Alışveriş Çeşitleri Nelerdir?

  Satış usulüne göre Alış veriş Çeşitleri şunlardır:

  a) Müsaveme: malın kendisine kaça mal olduğunu söylemeden alici ile bir bedel üzerinde anlaşarak yaptığı satiş şekline denir.

  b) Murabaha: Satıcının, sattığı malın kendisine kaça mal olduğunu söyleyip üzerine bir miktar kar koyarak yaptığı satım şekline denir.

  c) Tevliye: Malın kaça mal olduğunu satın alana bildirip maliyetine satmaktır.

  d) Vadi'a: Malın, kaça mal olduğunu satın alana bildirip maliyetinden aşağı bir bedel ile satmaktır.

  Bu son üç satış şekli güvene dayalı satışlar olduğu için, alıcı, satıcıya güvenmekte, onun maliyet konusundaki beyanını doğru kabul etmekte, bedele bu inanç içinde razı olmaktadır. Bu sebeple satıcının gerçeği söylemediği anlaşılınca satın alan için bazı haklar doğmaktadır:

  Murabahada satıcının yalan söylediği anlaşılınca satın alan muhayyerdir; dilerse malı terkeder ve bedeli geri alır, dilerse akdi kabul eder ve konuşulan bedeli öder.

  Tevliyede satıcının, gerçek maliyetini söylemediği anlaşılırsa satın alan, bedelim maliyetinden fazla olan miktarını ödemez.

  Vedi'a'da satıcının, maliyet konusunda gerçeğe uymayan beyanda bulunduğu anlaşılınca bakılır: Söylenen maliyet gerçek maliyetten yine de aşağıda kalıyorsa satın alan muhayyerdir; dilerse malı terkeder dilerse konuşulan bedel üzerinden kabul eder.

  Beyan edilen maliyet, gerçek maliyetin üstünde olursa satın alan, fazla miktarı ödemez.

  (Hukuk-ı İslamiyye Kamusu, 6/119;Hindiyye, 3/160.)