Sayıların Hayatımıza Etkileri Nelerdir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Sayıların Hayatımıza Etkisi

  Sayı; belli bir çokluğu ifade etmek, göstermek yada belirtmek için kullanılan birimdir.Sayıları yazılı bir şekilde göstermek için ise rakamlar kullanılmaktadır.

  Sayıları sınıflandırmakta mümkündür. Hayatımızda kullandığımız sayılar, biz bilmesek bile belli bir sınıfa veya kategoriye ait sayılardır.Örneğin doğal sayılar yada tam sayılar gibi…

  Sayıları sınıflandırmak gerekirse ;

  Sayma sayıları
  Doğal sayılar
  Tam sayılar
  Rasyonel (oranlı) sayılar
  İrrasyonel (oransız) sayılar
  Gerçel sayılar
  Karmaşık sayılar
  Yukarıda sınıflandırdığımız sayıları hayatımızın her alanında kullanmaktayız.Şimdi bu sayıların her birinin hayatımıza etkisini örneklerle açıklayalım;

  Sayma sayılarını ve doğal sayıları hayatımızın her alanında kullanırız.Örneğin 3 kişi derken, 5 kilo elma derken, 2 kalem derken hep sayma sayılarını ve doğal sayıları kullanırız.

  Tam sayıları kullanma şeklimiz ise sayma sayıları ve doğal sayılar gibi kullanmanın yanı sıra aynı zamanda eksi türünden rakamlarda da kullanırız.Örneğin -5 derece hava sıcaklığı gibi.

  Rasyonel sayıları da hayatımızın bir çok alanında kullanırız.Örneğin manavdan elma alırken yarım kilo (1/2) elma ver deriz.

  Diğer irrasyonel, gerçel ve karmaşık sayıları hayatımızın her alanında kullanmasak da matematik ve diğer ilim dallarında hesaplamalar için kullanılmaktadır.

  Sonuç olarak sayılar hayatımızın vazgeçilmez birer parçasıdır.Hayatı kolaylaştıran en önemli buluşların başında gelir.İnsanlar arasındaki iletişimi, ticareti, bilimi, sanatı ve hayatın bütün alanlarını kökünden etkileyen en önemli unsur sayılardır.