Saz nedir sazı kim bulmuştur

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 5 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


  1. Saz nedir kim bulmuştur

    Bağlamanın uzun saplı türlerinin tarih arenasında il görünmeleri M.Ö. 3. Binli yıllarda Akad devri silindir mühürlerine dayanır. Daha küçük yapıdaki uzun saplı türleri M.Ö. 2. Binden başlayarak Doğu Akdeniz, Doğu Asya ve Mezopotamya da görünmeye başlamışlardır.
    Bağlama, Uluslar arası çalgı sınıflandırma sisteminde ( Sachs-Horbostel ) “Uzun Lutlular” anlamına gelen Long-Luthes sınıfında bulunmaktadır. Şekil olarak sapının boyu, gövde boyundan daha uzun bir şekle sahiptir.
    Kullanıcı ve kullanıma bağlı olarak bağlama mızrap veya parmaklarla da çalınabilir. Bağlamayı parmakla çalma tekniğine Şelpe ve/veya Dövme de denilir. Genelde 7 telledir.
    Anadolu’da bilinen en eski türlere M.Ö. 1680 – 1375 tarihlerinde Hitit dönemine aittir. Zincirli ve Kargamış’ta da geç Hitit dönemine ait kabartma ve ve levhalar üzerinde resmedilmişlerdir. 5.yy ait mozaikler üzerinde Bizanslılara ait “pandura” adı verilen 3 telli ve perdesiz örneklerine rastlanılmaktadır. Bu kalıntılar bu çalgıların Selçukluların Anadolu’ya da gelmeden önce bu müzik aletlerinin Anadolu’da kullanıldığını göstermektedir.