Seddülbahir Kalesi hakkında bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Seddülbahir Kalesi ile ilgili bilgi

  Çanakkale ilinin tarihi kalelerinden biridir. Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi girişinde yer alan Seddülbahir Kalesi, Venediklilerin 1656 yılında Limni ve Bozcaada’yı işgal etmelerinden sonra, boğazın güvenliği için savunma amacıyla 1659 yılında mimar Mustafa Ağa tarafından inşa edilmiştir.

  Kurulumu Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yapılmış, parasal destek ise IV. Murat’ın annesi Valide Hatice Tarhan Sultan tarafından sağlanmıştır. 29 Eylül 1915 tarihli “THE ILLUSTRATED WAR NEWS” adlı dergide fotoğrafı yer alan, Seddülbahir Kalesi’nden sökülerek İngiltere’ye getirilmiş olan kitabeden kalenin 1885 yılında Abdülhamid Han tarafından onarıldığı anlaşılmıştır.

  Kademeli bir plan anlayışıyla, asimetrik bir plana sahip olup, yaklaşık olarak dikdörtgen bir plandadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında ağır bir hasar görmüş olan kale, günümüzde harap bir durumdadır.

  Seddülbahir Kalesi nerededir?

  Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın sona erip Ege Denizi’nin başladığı kısımda, Ertuğrul ve Morto Koyları arasında kalan bir burun üzerindedir.

  Yapım Yılı: 1659
  Yapan: Mimar Mustafa Ağa
  Yaptıran: Hatice Turhan Valide Sultan
  Vakfiye: Hatice Turhan Valide Sultan Vakfiyesi
  Onarımlar: 19. yüzyıl (Osmanlı)