sedimantasyon yüksekliği kanser belirtisi midir

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Ceren tarafından 3 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Kanda sedimantasyon yüksekliği nedir belirtileri

  Kanın, özel tüpler içinde kırmızı kan hücrelerinin çökme süratinin ölçülmesidir. kanda sedim yüksekliği belirli bir zaman içinde kırmızı kan hücreleri yavaş yavaş çöker ve kanın serum kısmı ortada kalır. Bu olay kanda bulunan çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörlerin başında kan proteinleri ve bunların da çeşitli tipleri rol oynar. Normal bir insanda özel tüpler içinde kanın bu çökme olayı yarım, bir iki ve yirmidört saat içinde ölçülür ve elde edilen değerler de hemen hemen sabittir. Sedimantasyon Ne Demektir Mesela: Normal bir insanda, 1 saatte kanın çökme sürati 10-15 mm’dir. Bu hiç bir zaman 20 mmyi geçmez. Fakat, hastalık hallerinde kan proteinlerinde değişiklik olduğundan bu çökme sürati çok değişir ve genellikle artar, 100-120 mm’ye kadar çıkar.

  Sedimantasyon Belirtileri

  Mikrobik hastalıklarda, romatizmada, kanser gibi hastalıklarda, aşırı kansızlıklarda sedimentasyon değeri çok yükselebilir. Bir laboratuar metodu olarak teşhisde önemli bir muayene usulüdür. Özel bir tekniği vardır. Damardan kan alınarak yapılır ve hastalıkların tedavi ve iyileşmeleri sırasında bir kontrol kriteri olarak da önem taşır.

  Sedimantasyon Ne Zaman Yükselir

  Enfeksiyon hastalıklarında, iltihabi hastalıklarda sedim yükselebilir. Romatizmal ateş, romatoid artritte sedim artar. Tümörler, Bağ doku hastalıkları (Kollojen doku hastalıkları) ve glomerulonefritlerde (böbrek hastalıklarında) sedim artmaktadır. Verem (tüberküloz) hastalığındada sedim artışı görülür. Kalp krizinde (myocard infarktüsünde) sedim artışı tanıyı desteklemektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mart 2015