Şefaat İle İlgili Hadis Ve Manası

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 1 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Peygamber Efendimiz Kimlere Şefaat Edecek

  Şefaat kelime bakımından birisine yapılan bağışlanma yardımını içermektedir. Genellikle uhrevi konularda kullanılır. Peygamber Efendimiz Habibi Zişan (as) "Şefaatim ümmetimin büyük günah işleyenleri içindir" mealinde hadisi şerifini buyurarak Cenabı Allah'tan mahşer gününde bağışlanma talep edeceğini bildiriyor. Fakat bu bağışlanma son nefesinde iman ile ahrete göçenler içindir. Bir insan büyük günahları alışkanlık haline getirirse son nefesinde bu zaafından ötürü imanını kaybedebilir.

  Peygamber Efendimiz başka bir hadisi şerifinde "Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, öldüğünüz gibi diriltilecek ve öylece hesaba çekileceksiniz" mealinde buyurarak günahların tehlikesine dikkat çekmiştir. Şefaat ise günahlarına ğişman olmuş ve bir daha aynılarını işlemeyen müslümanlar içindir. "Günahların kefareti pişman olmaktır" diye buyuran Peygamber Efendimiz, ümmetinin mahşerde az bir zaman dahi olsa cehenneme girmemesi için Cenabı Allah'a niyaz da bulunacaktır. Şeytan Cenabı Allah affeder, Peygamberimizde şefaat eder düşüncesi ile bizi günaha sevk edebilir. Her günah imanımızı zayıflatacak ve son nefesde mukavemetini kıracaktır.

  Bunların yanında şefaate mazhar olabilmek için Peygamber Efendimizi çok sevmeli ve sünnetine sarılmalıyız. Peygamberimize düşman olanları sevip, sünnetinden uzak yaşarsak hangi hak ile mahşerde şefaatini bekleyeceğiz. Rasulullah Efedimiz "Sizden biriniz Beni kendi nefsinden, malından çoluk çocuğundani ailesi anne babasından ve bütün insanlardan daha fazla sevmedikçe tam iman etmiş olmaz" mealinde buyurarak değer yargılarımızı neye göre belirleyeceğimizi hatırlatıyor. Bu sevgi Cenabı Allah'ın O'nu elçi olarak göndermesinden kaynaklanmaktadır. O'nu seven aynı zamanda Allah'ı (cc) sevmiş olur. Şimdilerde ise insanlar ikon haline getirdikleri sanatçıları, siyasi liderlerini ve kendi nefislerini herşeyden çok sevmekteler. Nefsani duygularını ilahi aşk ile karıştırıp birde duygu insanı olduklarını iddia ediyorlar. "Kişi sevdiği ile beraberdir" buyuran Hazreti Muhammed Mustafa dünyada gönül bağladıklarımız ile mahşerde de beraber olacağımızı belirtiyor. Allah'ın razı olmadığı sevgi ve amelleri terk ederek şefaati kazanabilmek için Hakk yolunda mücadele etmeye çalışmalıyız.
  [​IMG]
  yavuz yıldırım@webokur.net​