Şefaatin Tanımı,Kısımları ve Delilleri

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Şefaatin Tanımı,Kısımları ve Delilleri Hakkında Bilgi

  Şefaat Ne Demektir?
  Şefaat ''Peygamberlerin ve şefaat yetkisi verilenlerin birinin işlediği günahlarının affedilmesi için aracı olmaktır.'' Allah'ın izni ve rızası çerçevesinde şefaatin gerçekleşeceğini bildiren ayetler şefaatin hak olduğunu belirtmektedir.


  Şefaatin Kısımları

  Beş kısım şefaat vardır:

  1. İnsanları haşir meydanından dehşet ve hesabın çabuk görülmesini sağlamak için yapılan şefaattir. Bu, Hz. Peygamber'e has olup en büyük ve en önemli şefaattir. Buna şefaat-i uzma denir.

  2. Birtakım bahtiyar insanların hesapsız olarak cennete girmesi için yapılan şefaattir. Bu da Resulallah'a has bir şefaattir.

  3. Cehennemi hak etmiş bazı müminleri kurtarmak için yapılan şefaattir. Bu şefaati peygamberler ve Allah'ın dilediği veliler yapabilir.

  4. Cehenneme giren günahkar müminlerin cehennemden çıkması için yapılan şefaattir. Bunu peygamberler, melekler, veliler ve kardeşlerinin cehennemden çıkması için müminler yapabilir.

  5. Cennettekilerin derecelerinin yükselmesi için yapılan şefaattir.

  Şefaat Haktır. Ayet, hadis ve icma ile sabittir. Şefaat hakkını da, şefaatin neticesini de Allah verir. Yine şefaat edeceklere de, edileceklere de Allah müsade eder. Durum bundan ibaretken artık bu konuda itiraz etmeye, şüphelenmeye ve bu hususta söz söylemeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

  Kuran ve hadislere bakıldığında, şefaatle alakalı pek çok ayet ve hadis görülecektir. Bazı ayetlerin umumi manasına bakıldığında, şefaatin olmayacağı anlaşılabilir. Fakat dikkatle bakılıp ayetin öncesi, sonrası değerlendirildiğinde, gerçekleşmeyecek şefaatin müşrik ve kafirlerle ilgili olduğu görülecektir.
   


 2. Cevap: Şefaatin Tanımı, Kısımları ve Delilleri

  O'nun katında izin verdiğinin dışında (hiç kimsenin) şefaati yarar sağlamaz. En sonunda kalplerinden korku giderilince (birbirlerine) "Rabbiniz ne buyurdu?" derler, "Hak olanı" derler. O, çok yücedir, çok büyüktür. Sebe:23

  "Şefaat Haktır. Ayet, hadis ve icma ile sabittir. Şefaat hakkını da, şefaatin neticesini de Allah verir. Yine şefaat edeceklere de, edileceklere de Allah müsade eder. Durum bundan ibaretken artık bu konuda itiraz etmeye, şüphelenmeye ve bu hususta söz söylemeye hiç kimsenin hakkı yoktur."