Sefalosporin Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Sefalosporin

  Sefalosporin, penisilin tarzı, Beta Laktam grubundan geniş etkiye sahip antibiyotiklerdir. Sefalosporinin, penisilin gibi Antibakteriyel etkisinin yanı sıra anafilaktik şok dahil, ağır seyreden alerjik reaksiyon riski vardır. Bu ilaç grubunu kullanmaya başlamadan önce alerjik testi yapılmalıdır. Sefalosporin ilk defa Brotsu adlı İtalyan tarafından bulunmuştur. İtalyan araştırmacı atık sularda antibiyotik etkisi olan ilk sefalosporini üretmiştir.
  Sefalosporin ne zaman kullanılır?
  ABD ve Japonya'da sefalosporin en fazla kullanılan antibiyotiklerdendir. Bademcik iltihabı, bronşit, faranjit, akciğer iltihabı, deri enfeksiyonları, menenjit, idrar yolu enfeksiyonları, safra enfeksiyonu, septisemi, kulak iltihabı, sinüzit, kadın hastalıkları enfeksiyonları, endokardit gibi pek çok alanda gelişen enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Çok önceden keşfedilmiş olan sefalosporinlerin günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok versiyonu üretilmektedir. Her bir versiyonu diğerinden farklıdır. Günümüzde 5 çeşit sefalosporine ulaşmak mümkündür.

  Sefalosporin yan etkileri nelerdir?

  Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarına göre sefalosparinin böbrek yetmezliği gibi ağır böbrek hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir. Sefalosporinlerin bazı türleri insanlarda da ciddi yan etkilere yol açabilmektedir.
  Sefalosporinlerin böbrek hasarı riskini arttırabilir. Riske neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;
  • Böbreklerde şok etkisi yaratacak farklı antibiyotiklerle birlikte kullanılması
  • Yüksek dozlarda kullanımı
  • İdrar söktürücülerle bir arada kullanımı
  • Önceden var olan böbrek yetmezliği
  Sefalosporin kas içine enjekte edildiğinde ciddi ağrılara yol açar. Aynı enjektörler ağrı kesici anestezik maddenin de hastaya uygulanması gerekir. Damar içi enjeksiyon nedeniyle bölgede tahrişe yol açabilir.
  Aşırı duyarlılık ve reaksiyonları
  Aşırı duyarlılık reaksiyonları penisilin ve sefalosparinlerde görülebilen en ciddi yan etkidir. Her iki türde de görülen reaksiyon türü aynıdır. Penisiline karşı duyarlılığı olan kişilerde aynı duyarlılığa sefalosporinler de rastlanır. Penisiline alerjisi olan kişilere sefalosparin reçete edilmemelidir.