Şehirlerin Fonksiyonları ve Etki Alanları Konu Anlatımı

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ayaz tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Şehirlerin Fonksiyonları ve Etki Alanları

  Nüfus, günümüzde ülkelerin en fazla
  üzerinde durduğu konulardan biridir. Artan Dünya nüfusu, bir yandan sınırlı doğal kaynakları tüketirken diğer yandan nüfusun ülkeler için önemi giderek artmaktadır.


  Yirminci yüzyılın ortalarına kadar ülkeler, nüfusun fazlalığını güçlü olmak için gerekli ve
  yeterli bir faktör olarak görüyorlardı. Ancak günümüzde nüfusun sayısal fazlalığından daha çok nitelikleri üzerinde durulmaktadır.

  Günümüzde ülkeler aşırı nüfus artışının sorunlara neden olması ve buna karşı önlem alınması gerektiğinden çeşitli nüfus politikaları uygulamaktadır. Diğer taraftan bazı ülkelerde de nüfusun çok az artması veya eksilmesi ülkelerin varlığını ve geleceğini tehdit etmektedir.
  Bu nedenle ülkelerin uyguladığı nüfus politikalarında, nüfusun belli bir oranda, sorunlara yol açmadan artışı hedeflenmektedir. Oysa bu her zaman her ülke için o kadar kolay
  olmamaktadır.

  Dünyada genel olarak uygulanan üç çeşit nüfus politikası vardır. Bunlar sırasıyla;

  Nüfus artış hızını azaltmaya yönelik olarak uygulanan nüfus politikası: Çin, Hindistan ve
  Bangladeş gibi ülkelerde uygulanır.

  Nüfus artış hızını yükseltmek için uygulanan nüfus politikası: Son yıllarda nüfusu hızla azalan gelişmiş Avrupa ülkelerinde uygulanır.
  Nüfusun nitelik ve niceliğini iyileştirmek için uygulanan nüfus politikası: Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde uygulanır