Şehzade Mustafanın Öldürülmesi Olayı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 18 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Şehzade Mustafanın Öldürülmesi Olayı Kısaca

    Hürrem Sultan ve damadı Damat Rüstem Şehzade Bayezid'i tahta çıkarmak için sarayda ve devlet erkanı içinde entrikalar yaratarak Şehzade Mustafa'nın babası Kanuni Sultan Süleyman'ı devirerek tahta geçeceğini iddaa ettiler. Hürrem tarafından da zehirlenen Kanuni, kimi tarihçilere göre entrika olduğundan haberdar olmasına rağmen devletin bekâsı için, kimi tarihçilere göre de haberdar olmadan kendi iktidarı için Şehzade Mustafa’nın öldürülmesini emretmiştir.

    Savaş sebebiyle Konya’da bulunan bir otağa çağrılan Şehzade Mustafa, yine kimi iddaalara göre olacaklardan haberdar olmasına karşın padişaha karşı gelmek istememesinden otağa gitti, padişahı yerinde bulamadı ve üzerine atlayan iki cellatla mücadele ederek kurtulmayı başardı. Daha sonra gelen cellatları deviremez ve şehzadelerin öldürülmesinde kullanılan domuz bağırsağından halatla 38 yaşında boğularak öldürüldü.

    Rivayete göre Kanuni infaz sırasında orada bulunarak olayı izlemiş öldürülmesinden sonra başında yas tutmuştur. Ve ölene kadar Mustafa’nın pişmanlığıyla yaşamıştır.

    Şehzade Mustafa öldürüldükten sonra Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Bayezid bazı politik ve askeri hatalar yaparak padişahın gözünden düşmüş ve daha sonra bizzat İran şahı tarafından öldürülmüştür. Şehzade Bayezid’in de ölümünden de sonra taht Kanuni’nin oğulları arasındaki en yeteneksiz en vasıfsız olana, Sarı Selim’e kalmıştır.