Selahattin Demirtaş kimdir biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Selahattin Demirtaş Hakkında Bilgi

  Siyasetçi Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 yılı Elazığ ilçesi Palu doğumludur. Kökeni zaza olan Selahattin Demirtaş Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve Barış ve Demokrasi Partisi eş genel başkanıdır.
  Selahattin Demirtaş 12 Haziran 2011 yılında 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin destekleyeceği bağımsız aday olarak Hakkari'den aday olmuş ve seçilmiştir.

  Selahattin Demirtaş Hayatı

  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş bir süre serbest avukatlık yaptı.Demirtaş 2006 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı.

  Selahattin Demirtaş Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasından sonra kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Gültan Kışanak ile birlikte başkanlık seçimlerini kazandı.

  Eylül 2010 tarihinde, Demirtaş 2006 yılında yaptığı bir konuşmada Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

  Selahattin Demirtaş Evli ve iki çocuk babasıdır. Kardeşi Nurettin Demirtaş da aktif siyasetçilerdendir..(vikipedi)