Sera Etkisinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Sera Etkisinin Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  Sıklıkla duyulan kavramlardan biri olan ve küresel ısınmayı belirtmek için kullanılan Sera etkisi aslında insan eliyle kötü bir duruma getirilmemiş olsaydı yaşamın devamı için gerekli olan ısıdan dolayı çok ta kötü bir şey olmayabilirdi. Ancak aşırı sanayileşme neticesinde Sera Etkisinin olumlu etkileri minimum düzeyde görülmektedir.

  Sera tesiri doğal bir aşamadır aslında. Sera tesiri dünyada hayat olması amaçlı gerekli kalan sıcaklığı sağlıyor . Su buharı karbondioksit ve metan gazı dünyanın üstünde naturel bir örtü oluşturuyor . Ancak fosil yakıtların kullanılması ve ormanların yok edilmesi bu örtüyü oluşturan gazların atmosferde normalin birçok üzerine çıkmasına ne sebeple oldu .
  Dünyanın yüzeyi güneş ışınları açısından ısıtılıyor . Dünya bu ışınları yeniden atmosfere yansıtıyor . Dünyaya ulaşan güneş enerjisinin yaklaşık yüzde 70′i bu biçimde yeniden uzaya gönderilmiş oluyor . Ancak bir takım infrared ışınlar sera gazları açısından tutuluyor . Bu da atmosferin ısınmasına ne sebeple oluyor .
  Sera tesiri dünyanın yeterince ısısı yüksek olmasını sağlıyor . Ancak bir takım bilim adamları insan açısından çok miktarda sera gazının atmosfere verilmesinin bu karmakarışık dengeyi zedelediği ve küresel ısınmaya ne sebeple olduğu görüşünde .
  Sera Etkisi ve Küresel Isınma
  Dünya atmosferi farklı gazlardan oluşur . Ek Olarak ufak miktarlarda bir takım asal gazlar bulunmaktadır . Güneşten gelen ışınlar ( ısı ışınları/kısa dalgalı ışınlar ) atmosferi geçerek yeryüzünü ısıtır . Atmosferdeki gazlar yeryüzündeki ısının bir bölümünü tutar ve yeryüzünün ısı kaybına engel olurlar . ( CO2 havada en birçok ısı tutma özelliği kalan gazdır . )
  Atmosferin ışığı geçirme ve ısıyı tutma özelliği vardır . Atmosferin ısıyı tutma yeteneği yardımıyla suların sıcaklığı dengede kalır . Bu Biçimde nehirlerin ve okyanusların donması engellenmiş olur . Bu biçimde oluşan atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisine sera tesiri denir . Dünya atmosferi cam seralara benzeyen bir nitelik gösterir .
  Son yıllarda atmosferdeki CO2 ölçüsü gökyüzü kirlenmesine bağımlı olarak hızla artmaktadır . Metanozon ve kloroflorokarbon ( CFC ) buna benzeyen sera gazları farklı insan aktiviteleri ile atmosfere katılmaktadır . Bu gazların tamamının ısı tutma özelliği vardır .
  CO2 ve ısıyı tutan öte gazların miktarındaki yükseliş atmosferin ısısının yükselmesine neden olmaktadır . Bu da küresel ısınma olarak anlam edilir . Bu durumun buzulların erimesi ve okyanusların yükselmesi buna benzeyen kritik neticeler doğuracak iklim değişmelerine yol açmasından endişe edilmektedir .
  İnsanların farklı faaliyetlerinin küresel ısınmaya katkısı şöyledir:
  Enerji kullanımı %49
  Endüstrileşme %24
  Ormansızlaşma %14
  Tarım %13′tür .