Serçe Hakkında Ansiklopedik Bilgiler

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 13 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Serçe Kuşu Hakkında Ansiklopedik Bilgi

  Serçelerin sırtları kahverengidir, üzerlerinde siyah çizgiler bulunur. Göğüs ve karınları kum rengindedir.Dişi ve erkek serçeleri birbirinden ayırt etmek zor değildir. Erkeklerin yanakları beyaz, gerdan ve göğüsleri siyahtır. Başlarının üzerinde arkaya doğru uzanan gri bir bölge vardır. Erkekler dişilerden biraz daha büyüktür.

  [​IMG]

  Erkek serçe dişi serçeyi etkilemek için özel davranışlar sergiler: Kanatlarını hafifçe açar ve kuruğunu yukarı doğru kaldırır, sonra da dişi kuşun çevresinde zıplayarak gezinir. Bu sırada yanlarına başka erkek serçeler yaklaşırsa onları kovmaya çalışır.

  Serçeler su birikintilerinde kumlu topraklarda temizlenirken görebilirsiniz.

  Serçeler duvarlardaki çatlaklarda, evlerin çatılarında, sokak lambalarının içinde ve başka birçok ilginç yerde yuva yapabilir. Serçeleri genellikle yerde yiyecek ararken görürsünüz. Birçok kuş yerde yemek ararken yürür; ancak serçeler zıplar. Serçeler çoğunlukla tohumlarla ve böceklerle beslenir. İnsanların yiyecek artıklarını da yemeye alışmışlardır. Onları açık havadaki lokanta ya da çay bahçesi gibi yerdlerde masaların üzerindeki kırıntıları yerken de görebilirsiniz.


  Serçelerin doğal yaşam alanı eskiden Avrupa ve Afrika kıtalarıyla sınırlıymış. Bu kuşlar zaman içinde insanlarla birlikte dünyanın her yerine yayılmış. Günümüzde serçeler kutup bölgeleri dışında dünyanın hemen yer yerinde yaşar. Serçeler cıvıltı şeklinde sesler çıkarır ve kimi zaman gruplar halinde öter.