Ses kirliliğinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri nelerdir

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Mart 2015 başlatılmıştır.


 1. ses kirliliğinin insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri kısaca

  Gürültü veya ses kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerinde birçok önemli etkisi vardır. Bunlardan kısaca şöyle bahsedebiliriz:

  1.Fiziksel Etkileri: Geçici veya sürekli işitme bozuklukları.
  2.Fizyolojik Etkileri: Kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks.
  3.Psikolojik Etkileri: Davranış bozuklukları, aşırı sinirlilik ve stres.
  4.Performans Etkileri: İş veriminin düşmesi, yoğunlaşma bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması.


  Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hem sağlıksal hem davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, gürültü olarak adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler. İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

  Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilirken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir.
   


 2. Teşekkür olsun size
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Mart 2016


 3. Ben diyorum ki çevre kirliliği yok
   


 4. Gürültünün bir diğer adı ses kirliliğidir. Çevremizde bir çok ses duyarız.Otomobillerin korna sesleri,öten kuşların sesi,radyodan gelen müziğin sesi,inşaatlarda meydana gelen sesler ve daha pek çok ses... Etrafımızdaki bu seslerden hepimiz rahatsız oluruz.Sınıfta herkesin aynı anda konuşmasıyla oluşan uğultu ,televizyon ve müzik aletlerinden çıkan yüksek şiddetteki sesler,trafikte otomobil,kamyon gibi taşıtların sesleri gibi hoşa gitmeyen rahatsız edici sesler ses kirliliğine neden olur.
   


 5. LALALALALALALALA
   


 6. özürlü sen buraya kendini göstermeyemi çıktın ne diyon
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2016


 7. asıl sen ne diyon deli
   


 8. maydonoz sen ne diyon