Sesin bilim ve teknolojide kullanıldığı yerler

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Sesin bilim ve teknolojide kullanıldığı yerler


  Ses dalgalarının sert bir yüzeye çarpıp yansıdıktan belirli bir süre sonra kaynağına geri dönmesi olayına yankı denir. Yankının insan kulağı tarafından hava ortamında algılanabilmesi için ses kaynağı ile engel arasında en az 17 m olması gerekir. Sesin yansıdığı yüzey (engel) “ile aramızdaki mesafe çok kısa ise (hava için 17 m’den az) ses ile oluşan yankıyı kulağımız ayırt edemez. Bunun nedeni ses kaynağından gelen sesin kulağınıza ulaşma süresi ile yankıyı oluşturan sesin kaynaktan çıkıp engelde yansıması
  ve kulağımıza gelme süresi arasında en az 0,055’lik fark olmasıdır.

  Ses ile uzaklık ölçen araç yankı olayından yararlanır. Sesin sürati havada yaklaşık 340 m/s’dir. Araç yaydığı sesin çıkdığı an ile sesin engelden yansıyıp tekrar kendisine geldiği an arasındaki süreyi ölçer. Araç böylece engelin kendisinden ne kadar uzakta olduğunu ölçtüğü süreden yararlanarak bulur.

  Uzun koridorlada boş spor salonunda yürürken ve konuşurken ayağınızdan çıkan sesin (adımlarınızın) ve konuşmalarınızın yankısını duyarsınız.

  Yarasaların gözleri iyi görmez. Yollarını bulmak için çıkardıkları ses dalgalarından yararlanırlar. Çıkardıkları sesler çevrelerindeki nesnelere çarparak geri yansır ve kulaklarına gelir. Geniş ve hassas kulakları ile gelen sesleri toplayarak nesnelerin haritasını çıkarırlar.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mart 2015