Sevgi Bekleyen Adaletli Olsun

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 7 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Sevgi Bekleyen Adaletli Olsun..

  Hadis: Allah'a karşı gelmekten sakının ve çocuklarınız arasında adaletli olunuz. Nasıl ki, onların size güzelce itaat etmeleri hoşunuza gider.

  Açıklama: İnsan daima Cenab-ı Hakk'a itaat üzere bulunmalıdır. O'nun mukaddes emir ve yasaklarına karşı gelmekten sakınmalıdır. Evlat hakkında adalet gösterilmesi ilahi emirlerdendir. Çünkü onların hepsi aynı derecede ve aynı yakınlıkta bulunmaktadır. Onlar arasında haksız yere eşitliğin bozulup birine fazlaca iltimas geçilmesi doğru değildir. Böyle hareket etmek, onların arasında düşmanlık ve rekabet uyandırır, anne babalarına itaatlerini azaltır, belki isyan etmelerine sebep olur.

  Bir baba veya anne, çocuklarının kendisine itaat etme ve hürmet etmesini istediği gibi kendisi de onların hepsine karşı eşit davranmaya gayret etmelidir. Aile fertleri arasında ancak bu şekilde düzen ve birlik sağlanabilir. Şu da unutulmamalıdır ki, kardeşler arasında yardım ve destek hususunda daha fazla muhtaç olanlar bulunursa bunlara karşı diğerlerinin yardım ve fedakarlıkta bulunmaları ahlaki bir fazilettir. Bu durum kardeşlerin terbiyelerine ve vicdanlarına havale edilir.