Sevgi ve Nefretin Başlangıcı

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sevgi ve Nefret Başlangıcı..

  Hadis: Ruhlar, toplanmış, çeşit çeşit bölüklere ayrılmış bir ordudur. Bunlardan Allah yolunda tanışanlar (huyları bir olanlar) birbirleriyle hak için tanışmışlardır. Aralarında uygunluk ve ülfet bulunmayanlar da ihtilafa düşmüş, birbirinden nefret edip durmuşlardır.

  Açıklama: Ruhun mahiyetini tamamen bilmek Cenab-ı Hakk'a mahsustur. Fakat ruhun varlığını, halini ve vasıflarını bilmek insan için de mümkündür. Bu sebepledir ki din alimleri, İslam hakimleri vb. ruh hakkında birçok açıklamada bulunmuşlardır.

  Kur'an-ı Kerim'de ruhun, Cenab-ı Allah'ın ''ol'' emriyle vücuda gelmiş olduğu bildirilmiştir.

  Ruhlar da diğer yaratılmışlar gibi yoktan var edilmiştir ve cümle alem gibi bir alemdir. Alem ise Allah Teala'nın zatından başka olup cisimlerden, cevherlerden, arazlardan oluşmaktadır. O halde ruhlar da ya latif birer cisimdir ya soyut birer cevherdir ya da birer arazdır. Fakat ruhların bizzat mevcut oldukları delille sabit olduğundan, birer araz olarak kabul edilmezler. Belki birer latif cisimdir veya soyut cevherdirler. Alimler bu iki şıktan her biri için görüş belirtmişlerdir.

  Merhum Fahrettin er-Razi, Tefsir-i Kebirinde şöyle demektedir:

  ''Ruhlar nurani, semavi, latifeü'l-cevher ve güneşin ışığı gibi tabiatı olan cisimlerden ibarettir. Ruh, çözülmeyi ve değişmeyi kabul etmez.''
  Bu söz, kuvvetli bulunmaktadır.
  [​IMG]