Seyyid Kutub Sözleri

Konusu 'Ünlü Sözler' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Seyyid Kutub un Sözleri

  Seyyid Kutubun Son Sözleri​


  Seyyid Kutub; Hasan El Benna'nın başlatmış olduğu İhvan hareketinin siyasi fikir önderlerindendir. Devrinin cumhurbaşkanı tarafından yersiz iftiralar neticesinde idam edilmiştir. Sosyalist olarak başladığı hayat anlayılını İslam hidayeti ile değiştirmiş yakın tarih islam düşünürlerindendir.

  Seyyid Kutub'a Cemal Abdunnasırdan özür dilemesi halinde idam cezasının kaldırılacağı söylendiğinde ;

  "Eğer idamı hak etmiş olarak hakkın emri ile ipe çekiliyorsam buna itiraz etmek haksızlıktır eğer batılın zulmune kurban gidiyorsam batıldan merhamet dileyecek kadar alçalamam" diye cevap vermiştir.

  Kim -bu anlamı ile- ALLAH'tan başka ibadete layık ilah olmadığına şahitlik getirmezse hiç bir zaman şehadet getirmemiş ve İslam dinine girmemiş demektir.

  Bu şehadetin anlamının sadece O'na boyun eğmek demek olduğunu, sırf namaz esnasında değil, hayatta karşılaşılan her meselede -bu şehadetin-geçerli olduğunu anlamadan Kur'an'ı anlamamız mümkün olmayacaktır.

  İnanca ilişkin hak söz bu şekilde haykırılınca hidayete meyilli olan kalblerin en ücra köşelerine kadar işler. Şayet hak söz evelenip gevelendiği, kem küm ederek anlatılmaya çalışıldığı zaman iman etme kabiliyeti olmayan kalbler yumuşamaz. Oysa kimi zamanlarda İslam davetçisi gerçeği yumuşatarak, hakikatleri süsleyerek, bu iman etme kabiliyeti olmayan kalblerden iyi bir karşılık alabileceğini umar.
  [​IMG]