Sıcak Günlerde Oruç Tutmak Cihatmıdır

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Resul-i Zişan Efendimiz buyurmustur ki: ''Sicak günlerde oruç tutmak cihattir.''

  Yaz aylarının kavurucu sıcak günlerinde hemen herkes evde, işyerinde sıcaktan bunalarak vakit geçirmeye çalışıyor.Böyle sıcaklar devam ederken Ramazan ayıda geldi. Acaba sıcak günlerde orucumuzu nasıl tutacağız diye insanın içinde bir his beliriyor. Aslına bakılırsa bu düşünce ramazanda oruçlu iken karnımızın açlığından değil sıcak günlerdeki aşırı su ihtiyacımızdan doğuyor.

  Yaz sıcağında oruç günleri, çeyrek asır önceydi.O günlerde oruç tutanlar sabah uyanınca, işe gider çalışır, işten çıkarak eve gelir ama oruç açma zamanı bir türlü gelmezdi. Kavurucu sıcaklarda tarlada çalışanlar için çok daha zor geçerdi. Eskiden Ramazanlarda İnsanların meşguliyeti ağır olduğu için çok fazla susarlardı ve susuzluklarından, açlıklarını unuturlardı.Top atılınca da orucu birer sürahi su ile açarlardı.

  Bu yıl da Ramazanda Müslümanlar yine aynı hissi yaşayacaklar.Çünkü bu Ramazan, son Ramazan’dan daha sıcak geçecek. Gelecek sene daha zor… Önümüzdeki yıl 11 gün daha erken başlayacak.İki yıl sonra orucun yarısından çoğu Ağustos’ta oruç tutulacak.
  Oruç ay takvimine göre tutulur. Farz olan orucun vakti, Ramazan ayının günleridir.Bilindiği gibi kameri aylar güneş takvimindeki aylara göre onbir gün önce gelir.Böylece Ramazan orucuna her yıl onbir gün erken başlandığından Ramazan ayı 33 yılda sıra ile senenin bütün mevsimlerini dolaşmış ve oruç tutacağımız zamanlar da değişmiş olacaktır. Bu durumda Müslüman’ın değişik mevsimlerde oruç tutmasını ve dolayısıyla her mevsimin zorluklarına kendini alıştırmasını,yoksulların çeşitli mevsim şartlarında çektikleri sıkıntıları anlamasını sağlamaktadır.

  Şayet oruç, güneş takvimine göre belirli bir mevsimde sadece tutulsaydı, bazı bölgelerdeki Müslümanlar ömür boyunca soğuk mevsimde oruç tutarken bazıları daima sıcak günlerde tutacak, aynı şekilde müslümanların bir kısmı daima uzun günlerde oruç tutarken, bir kısmı da kısa günlerde tutmuş olacaktı.

  Böyle bir durumda bazı Müslümanlar orucu her zaman kolaylıkla tuttuğu halde bazıları da daima güçlük içinde tutmak zorunda kalacaktı.Orucun, senenin bütün mevsimlerini sıra ile dolaşan Ramazan’da tutulması ile bu sakıncalar ortadan kalkmıştır.

  Ebu Bekir ibni Abdurrahman anlatıyor:

  “Resulullah Efendimiz'i oruçlu iken sıcaktan dolayı başına su dökerken gördüm.” (Müsned 3:292, 319)

  Sıcak yaz günlerde oruç tutarken susuzluğa karşı dayanabilmek için başa su dökmek, duş almak oruçluyu rahatlatır, günü geçirmeyi kolaylaştırır.

  Bu şekilde serinlemek hadis-i şerifte belirtildiği gibi aynı zamanda bir sünnet-i seniyyedir, Peygamberimizin uyguladığı bir tekniktir.