Sıcak hava baş ağrısı yaparmı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 12 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Sıcak hava baş ağrısı yaparmı

  Sıcak hava baş ağrılarını artırıyor..Hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte uzmanlardan uyarılar gelmeye başladı. Bilimsel araştırmalara göre sıcak havalarda genişleyen damarlar sebebiyle baş ağrılarında artış olduğu gözleniyor.

  Mevsimsel değişikliklerin, baş ağrıları üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken uzmanlar,yaz aylarında, sıcakların artmasıyla baş ağrısı şikayetlerinde de artış gözlendiğini belirtiyorlar. Kronik ağrıları olan kişiler bunun çoğunlukla farkına bile varamayabilir.Fakat bilimsel çalışmalar, sıcak havalarda damarların genişlemesiyle baş ağrılarının da arttığını göstermektedir. Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir. Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarını tetikleyebilir.

  [​IMG]

  Artan baş ağrılarının tedavisi ağrının tipine göre farklılık gösteriyor. Gerilim tipi baş ağrısında depresyon tedavisine yönelik ilaçlar faydalı olabilirken, migren tedavisinde ilk basamağın, hastalığın tetikleyicilerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

  Uzmanlar, yazın baş ağrısına neden olan sıcaklardan korunmak için güneşin dik olarak geldiği saatlerde başın korunmasını ve çok fazla dışarıda kalınmamasını, şapka ya da şemsiye kullanılmasını, ani ısı değişikliklerinden kaçınılmasını, klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalınmamasını, su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketilmesini tavsiye ediyor.

  Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler ile mevsimsel değişikliklere karşı önlemler almak gerekir. Bunlara dikkat edilmesine rağmen ataklar sık ise hastaya atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavisi uygulanır. Migren tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur. Bu ilaçların sırayla denenmesi gerekebilir. Bu noktada hastaların sabırla tedavilerini sürdürmesi ve doktorlarıyla devamlı bağlantı halinde kalmaları, tedavide başarıyı yakalamak için çok önemlidir. Yarım bırakılan tedaviler nedeniyle, migren teşhisi konmuş pek çok kişi, hastalığın tedavi edilemeyeceği düşüncesine kapılmaktadır. Hastaların öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurması ve sabırla tedavilerini sürdürmesi iyi sonuçlar almak için yeterli olacaktır.
  Nöroloji Uzmanı
  Dr. Bilge Çetin​