Sıcak su kaynakları dünyanın neresinde yoğunlaşmıştır

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Demir tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


 1. Sıcak su kaynakları dünyanın nerelerinde yoğunlaşmıştır

  Yerkabuğundaki fay hatları üzerinde bulunan kaynaklardır. Fay kaynakları da denir. Suları yerin derinliklerinden geldiği için sıcaktır ve dış koşullardan etkilenmez. Sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir. Bu tür kaynaklara; kaplıca, ılıca, içme gibi adlar verilir. Sıcak su kaynaklarının özel bir türüne gayzer denir.  Gayzer : Volkanik yörelerde yeraltındaki sıcak suyun belirli aralıklarla fışkırması ile oluşan kaynaklardır.

  Sıcak su kaynakları fay hatlarının yoğun olduğu bölgelerde yoğunlaşır. Dünyada deprem kuşaklarının ve fay hatlarının bulunduğu gölgelerde sıkça sıcak su kaynaklarına rastlanır.

  Yani cevap: Etkin fay hatlarının bulunduğu bölgeler.

  Sıcak su kaynaklarının dağılışı: 1- Levha Kenarlarındaki Jeotermal Sistemler
  A. Aktif Kıta Kenarlarındaki Jeotermal Sistemler: Yeni Zelanda, Yeni Gine, Endonezya, Taiwan, Meksika,
  Hindistan ve Avrasya levhasının çarpışmasıyla oluşan Alp-Himalaya kuşağı,( 150 km genişlikte, 3000km uzunluktadır.) Çin’den başlayarak Kuzey Hindistan ( Tibet ),Pakistan, İran ve Türkiye ve Akdeniz kıyısı ülkeler ( Yunanistan, İtalya, Yugoslavya).
  (


  B) Okyanus ortası Sırtlar Üzerindeki Jeotermal Sistemler: Okyanus ortası sırtlarda aktivite gösteren volkanik faaliyetlerle ilgili olup örnek olarak İzlanda, Azor adaları verilebilir.

  2- Kıta içi Yarıklarda Bulunan Sistemler: Örnek: Doğu Afrika Rifti, Afar Üçgeni, Kızıl deniz gibi bölgeler, Ren Grabeni, Baykal Rifti.