Sicil Kaydı Ne İşe Yarar

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Adli sicil kaydı nedir ne işe yarar? Nasıl alınır ?


  Adli sicil kayıtları genelde resmi kurumlara şahıs olarak başvuru yapmanız durumunda kamu kurumundan daha önce adli ceza alıp almadığınızı kontrol eden bir belgedir. Adli sicil kaydınızın olması için daha önceden herhangi bir suçtan hakim karşısına çıktığınız, aldığınız cezalar, hapis yattığınız süreye değin bütün geçmişiniz görünmektedir.

  Teknolojinin ilerlemesi ile beraber adli sicil kayıtları internet üzerinden de sorgulanabiliyor. E-devlet linki sayesinde kimlik bilgilerinizle birlikte giriş yaptıktan sonra adli sicil kaydınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Adli sicil kayıtları resmi kurum ve kuruluşlara girişlerinizde istenen belgeler arasında yer almaktadır. Adli sicil kayıtlarına ulaşmanız ve temin etmeniz için ne ihtiyaçla kullanacağınızı bildirmeniz gerekmektedir. Bu sayede farklı içeriklere sahip olan adli sicil kayıtlarınıza ulaşmanız da mümkün olabiliyor.

  Adli sicil kayıtlarına ulaşabilmeniz için kimlik sahibinin bizzat kendisi başvurmak zorunda. Farklı bir vekaletnameyle birlikte adli sicil kaydı almak da mümkün olabiliyor. Vekalet verilmeden farklı bir kişinin adli sicil kaydını almak mümkün değil. Kanunlarda yer alan yasalar gereği kişinin birinci derece yakını bile olsa adli sicil kaydını almak mümkün değildir. 18 Yaşından küçük çocuklar için aileleri başvuruda bulunarak adli sicil kayıtlarını alabilmektedir.