Sigmund Freud kimdir hayatı eserleri

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Sigmund Freud hakkında ansiklopedik bilgi


  Sigmund Freud kimdir?
  Psikoanalitik Kuramın kurucusu Sigmund Freud 6 Mayıs 1856 doğumlu psikanaliz öğretisini geliştirmiş olan Yahudi kökenli Avusturyalı nörologdur.

  [​IMG]

  Sigmund Freud Hayatı

  Freud, bir Yahudi yün tüccarının 40 yaşındayken, kendisinden 20 küçük bir kadınla yaptığı ikinci evliliğinden dünyaya geldi. Ekonomik bunalımdan dolayı ailesi Viyana'ya yerleşmek zorunda kaldıklarında, Sigmund henüz 4 yaşındaydı. Sigmund Freud 1938 yılına kadar burada yaşadı.

  Başarılı bir öğrenci olan Sigmund Freud lisede Latince, Fransızca ve İngilizce öğrenirken kendi çabalası ile de İbranice, İspanyolca ve İtalyanca öğrendi. Başlangıçta istemediği halde Goethe'nın yapıtlarından etkilenerek tıp okumaya karar verdi.

  Sigmund Freud üniversite yıllarında Yahudi düşmanlığıyla karşılaştı, okuldaki arkadaş çevresinden dışlandı. 1876 yılında fizyolojist Brücke'nin laboratuvarına girdi, burada anatomopatoloji ve insan sinir sistemi üzerine araştırmalar yaptı. 1881'de tıp öğrenimini bitirdi. 1883'te dönemin ünlü beyin anatomisi ve nöropatoloji uzmanı Dr. Theodor Meynert'in yönetiminde psikaytri kliniğinde asistan olarak çalışmaya başladı. 1884'de kokain üzerine bir inceleme yapmakla görevlendirildi. 1884'te kokainin analjezik özelliklerini keşfetti, anestezik niteliklerini ise sezinledi.

  Aldığı bir bursla Sigmund Freud 1885 yılında Paris'e gitti, Salpêtriê Hastanesi'nde, Jean Martin Charcot'nun yanında staja başladı. Burada histerinin belirtilerini, hipnotizma ve telkinin etkilerini gözlemledi. Charcot'dan çok etkilendi.

  Sigmund Freud 1886 yılında Paris'ten ayrılarak Berlin'e gitti. Burada çocuk nöropatolojisiyle ilgilendi. Viyana'ya dönerek özel hekimliğe başladı. 1886 ekim ayında 4 yıldır nişanlı olduğu Martha Bernays ile evlendi. Sinir hastalıkları ve histeri şikayetiyle kendisine başvuranlar üzerinde dönemin ünlü tedavi yöntemlerini, elektroterapi ve hipnotizmayı uyguladı. 1887'de Dr. Bernheim'in Telkin ve Telkinin Tedavideki Uygulamarı Üstüne adlı kitabını çevirdi.

  1896 yılında babasının ölümü üzerine derin bir bunalıma girdi ve sistematik olarak kendini çözümlemeye başladı. Yine aynı yıl Breuer'le nevrozların cinsel açıdan açıklanması konusunda ters düşerek yollarını ayırdı. Histerinin cinsel etiyolojisi üzerine verdiği bir konferans skandala yol açtı. Bu dönemde W. Fliess'le yazışmaları, özçözümleme süreci, hayatı üzerinde önemli etkiler yarattı.
  1908'te Viyana Psikanaliz Derneği kuruldu. Bu olay, Freud için bir dönüm noktasıydı, Yaşamım ve Psikanaliz kitabında buna büyük yer verdi. Ancak bu tarihten önce bile Freud'un çevresinde çözümlemenin giderek kurumlaştığı görülür. 1902'den sonra "Çarşamba Günleri Psikoloji Derneği", adı altında başta P. Federn, O. Rank, W. Stekel ve Alfred Adler olmak üzere, Freud'un ilk yandaşları bir araya toplandılar. 1904'de E. Bleuer'le yazışmaya başladı. 1907'de Bleuer'in asistanı Carl Gustav Jung tarafından ziyaret edilir. Jung aynı yıl Zürih'te Freud Derneği'ni kurdu. Bu Freud için büyük bir başarıydı, zira psikanaliz artık ülke sınırlarının dışına çıkmıştı.
  Takip eden yıllarda Jung, 1. Psikanaliz Kongresi'ne katıldı ve psikanaliz üzerine konferanslar vermek üzere Freud ile birlikte ABD'ye yolculuk etti. Freud, 1910 - 1920 yıllarında Psikanaliz Üzerine, Bir Paranoya Vakası Özyaşam Öyküsü Üzerine Psikoanalitik Gözlemler: Başkan Screber, Totem ve Tabu, Narsizmin İncelenmesine Giriş, Yas ve Melankoli adlı eserleri yayımladı.

  1923'de Sigmund Freud'a üstçene ve damak kanseri tanısı kondu. İzleyen yıllarda 33 kez ameliyat oldu. Sürekli protez takması gerektiğinden dolayı uzun yıllar konuşma ve yemek yeme sıkıntısı çekti. 1938'de Naziler'in Viyana'ya girmesiyle birlikte en küçük çocuğu Anna ile birlikte Avusturya'yı terk etmek zorunda kalarak Londra'ya yerleşti. Ölümüne dek tedavi ve çalışmalarına burada devam etti.

  Sigmund Freud prensipleri gereği kişisel hiçbir özel belge, anı defteri, mektup bırakmamış, hepsini yakmıştır. Bu nedenle, Freud'a dair ilk ve en kapsamlı bilgiler ilk olarak yakın dostu İngiliz psikaytr Ernest Jones'un 1953'te yayımlanan üç ciltlik Sigmund Freud'un Yaşamı ve Yapıtları adlı kitabı ile ortaya çıkarıldı.

  Sigmund Freud Eserleri

  Zur Psychopat*hologie des Alltagslebens (Günlük Yaşa*mın Psikopatolojisi)
  Die Traumdeutung (Düşlerin Yorumu)
  Über Psychoanaly*se (Psikanaliz Üzerine Beş Ders)
  Totem und Tabu (Totem ve Tabu)
  Zur Einführung des Narzissmus (Narsisizmin İncelenmesine Giriş)
  Unbehagen in der Kultur (Uygarlı*ğın Huzursuzluğu)
  Jenseits des Lustprinzips Das Ich und das Es (Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve İd)
  Der Mann Moses und die monotheistische Religion (Musa ve Tektanrıcılık)
  Cinsellik Kuramı Üzerine Üç Deneme, 1905
  Der Witz und seine Beziehung zum Unbewussten, Nükte ve Bilinçdışı'yla İlişkisi, 1905
  Psikanalizin Tarihçesi, 1914
  Psikanalize Giriş Dersleri, 1917
  Yaşamım ve Psikanaliz, 1925
  Tutukluk, Semtom ve Korku, 1926
  Bir Yanılsamanın Geleceği, 1927
  Kültür İçindeki Huzursuzluk, 1930
  Psikanaliz ve Uygulama,
  Psikanaliz Üzerine,
  Olgu öyküleri
  Histeri ile Mücadele