Sinir Hücresinin Yapısı ve Çeşitleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Sinir hücresine nöron da denir. Bir sinir hücresinde üç temel kısım bulunur. Bunlar hücre gövdesi, akson ve dendritlerdir.
  Hücre gövdesi, çekirdek ve organellerin bulunduğu kısımdır. Buradan dendrit ve akson olmak üzere iki tip uzantı çıkar. Dendritler çok sayıda, kısa ve dallanmış uzantılardır. Bu yapılar diğer hücrelerden gelen uyartıları alır ve elektrik sinyalleri halinde hücre gövdesine doğru iletir. Aksonlar, genellikle dendritlerden daha uzundur. Aksonların sonlandığı ve dallanarak genişlediği bölge akson ucu olarak adlandırılır.
  Akson ucundan salgılanan kimyasal maddeler ile uyartılar diğer bir sinir hücresine veya tepki organına iletilir. Aksonların uzunluğu yaklaşık 1cm’den 1 m'ye kadar değişebilir. Örneğin omuriliği ayağa bağlayan aksonlar bir metreden daha uzundur.
  Omurgalıların çoğunda bazı aksonların etrafı Schwan (Şıvan) hücreleri tarafından kaplanmıştır. Bu hücreler akson etrafında miyelin kılıf adı verilen bir örtü oluşturur. kılıf, Schwan hücreleri arasında kesintiye uğrayarak boğumlar meydana getirir. Bu boğumlara Ranvier boğumları denir. Etrafında miyelin lıf bulunan aksonlara miyelinli aksonlar Miyelin kılıf aksonun elektriksel izolasyonunu sağlayarak uyartı iletimini hızlandırır. Bu bakır elektrik tellerinin etrafını saran izolasyon tabakasına benzetilebilir.
  Sinir hücreleri, yaptığı göreve göre duyu nöronu, ara nöron ve motor nöron olarak gruplandırılır.
  Duyu nöronları, dil, kulak, deri ve gibi vücudun çeşitli kısımlarında bulunan reseptörlerden aldıkları uyartıları merkezi sinir sistemine taşır. Bunlara getirici sinirler de denir. Ara nöronlar, merkezi sinir sisteminde bulunur.
  Duyu nöronları ile motor nöronlar arasındaki bağlantıyı sağlar. Duyu nöronlarından bilgileri değerlendirir ve oluşturduğu cevabı tepkiyi) motor nöronlara iletir.
  Motor nöronlar, merkezi sinir sisteminden aldığı uyartıyı kas ya da endokrin bez gibi efektör organlara taşır. Bu sebepten bunlara götürücü sinirler adı da verilir.
  Sinir sisteminde sadece nöronlar bulunmaz. Nöronlardan daha fazla sayıda olan yardımcı hücreler de vardır. Bu hücrelere nöroglia ya da kısaca glia hücreleri denir. Nöronlardan farklı bir yapıya sahip olan bu hücreler nöronlara desteklik verir ve beslenmelerine yardımcı olur. Ayrıca glia hücreleri ortamdaki iyon konsantrasyonunu kontrol ederek nöronların metabolizmasını ve faaliyetlerini de düzenler. Schwan hücreleri de bir tür glia hücresidir. Bu hücreler miyelin kılıfın yapımından sorumludur.