Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir Kısaca

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Zakkum tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir hakkında bilgi

  Sinir sisteminde etkili olan hastalıklar arasında ilk sırada felç yer almaktadır. Felç beyinde kan akışında azalma ile ortaya çıkan, sinir ve kasların çalışmasını engelleyen ciddi bir sağlık sorunudur. Yine sinir sistemi hastalıklarından olan Sara, beyin hücrelerinin aniden ve geçici olarak görev yapmaması sonucunda ortaya çıkan bilinç kaybı ve nöbetlerdir.
  Parkinson, toplum içerisinde sık görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte ellerin istem dışı hareket etmesine ve bilinç kaybına neden olmaktadır.
  Menenjit, ölüme neden olabilen bir hastalık olup bakteri, virüs ya da mantar yoluyla ortaya çıkan beyin ve omuriliği örten zarın iltihaplanmasıdır.
  Kuduz, son yıllarda daha az etkili olmasına rağmen hayvanlardan insanlara bulaşan bir rahatsızlık olup merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Hızlı bir şekilde tedavinin gerçekleştirilememesi durumunda ölüme neden olabilen bu hastalık, hastalığın 10. Gününden sonra hastalarda saldırganlık ve farklı davranışların ortaya çıkmasına neden olur.
  Bir diğer sinir sistemi rahatsızlığı ise çocuk felcidir. Omurilikte bulunan kasların kasılmasını başlatan sinir hücrelerini etkileyen bir hastalık olup ağız yolu ile tedavi edilebilmektedir.