Sistoskopi niye yapılır

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Bahar tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Sistoskopi neden yapılır

  Ürolojik muayeneniz idrar yolunuzda bir problemin varlığına işaret ediyorsa ,idrar yollarınızı doğrudan görmenin ve tedavi etmenin en iyi yolu sistoskopidir
  Sistoskopi, teleskopik, ışıklı ve lens sistemi içeren bir cihaz ile alt idrar yolu (uretra) ve idrar kesesinin (mesane) gözlenmesidir.Bu cihaza sistoskop denir.İdrar kesesinin içi steri serum ile doldurulduğunda çeperler genişleyerek idrar kesesinin içi tam olarak görülebilir.Güçlü bir ışık kaynağı sistoskopun ucundan ortamı aydınlatır. İdrar kesesi ve uretranın görülmesi için değişik teleskoplar kullanılır. (bkz resim )
  Alt idrar yolunuzdan bir alet ile girilerek işlem yapılması rahatsız edici olarak düşünülebilir.Ancak doktorunuz bu girişimin önemini ve size sağlayacağı faydayı düşünerek öneride bulunmaktadır.Girişimin amaçlarını nasıl yapıldığını ve size sağlayacağı faydaları göz önünde tutarak yeterince sakin davranır ve doktorunuz ile güvenli bir işbirliği oluşturursunuz.Bu hem size hem de doktorunuza büyük fayda sağlayacaktır
  Çoğu insanda muayene amaçlı sistoskopi uyanık halde ve az bir rahatsızlık hissiyle uygulanabilir. Bu durumda alt idrar yolunuzun içine uyuşturucu ve kayganlaştırıcı etkisi olan jel kıvamlı bir ilaç tatbik edilir ve 10 dakika kadar beklendikten sonra girişim yapılır.Bazı durumlarda işlem öncesinde koruyucu antibiyotik iğne yapılır.Sistoskopi ile bir çok radyolojik incelemeler ve tedaviler yapılır.Bu tür girişimler daha çok zaman aldığından anestezi gerektirebilir. Erkeklerde alt idrar yolu kadınlara göre daha uzun olduğundan bunlarda da anestezi gerekebilir. Uygulanacak anestezi yöntemi genel sağlık durumunuza ve bazı özel test sonuçlarına göre değişir.Buna karar vermeden önce anestezi veya iç hastalıkları hekiminin görüşüne başvurulabilir.

  Sistoskopi ile alt idrar yolu ve idrar kesesinde yer alan şu hastalıklara tanı konur ve tedaviye yönelik bazı girişimler yapılabilir:

  -Alt idrar yolu (Uretra)darlıkları iltihapları iyi ve kötü huylu tümörleri , taşları, doğumsal anomalileri,
  -Prostat büyüklüğü, tıkanıklık derecesi tümörleri,
  -İdrar kesesi taş, tümör,iltahap ve anomalileri,
  -İç idrar yolları(ureter) ve idrar birleşim bölgesindeki bozukluklar,
  -İç idrar yolunun radyolojik görüntülenmesi veya tıkanıklığın giderilmesi amacıyla kateter takılması,
  -İdrar kaçırma rahatsızlıklarında tanı ve tedavi

  YAN ETKİLER(KOMPLİKASYONLAR)

  Her cerrahi girişimde olduğu gibi sistoskopi sonrasında da istenmeyen problemler ortaya çıkabilir.Çok ince bir sistoskop kullanılmış olsa bile enfeksiyon varsa işlem sonrası enfeksiyona bağlı belirtiler artabilir.
  İşlem sonrasında kanama ortaya çıkabilir.Enfeksiyon olmasa bile bu durum ortaya çıkabilir.İnceleme esnasında ani bir hareket yapmanız iç idrar yollarında yaralanma ve delinmeye yol açabilir.Bu nedenle doktorunuz ile mutlak bir işbirliği ve iletişim içinde olmanız gerekir.Bu sayılanlar çok nadirdir ancak gösterilen tüm dikkat ve özene rağmen görülebilir.

  ÖZET

  Sistoskopi uygun tanıyı koymak ve doğru tedaviyi uygulayarak belkide gereksiz olabilecek bir ameliyattan sizi uzak tutmanın yegane yolu olduğu için kullanılmaktadır. Doktorunuz muhtemel komplikasyonları göz önünde tutarak buna karar verir.Aklınıza gelen, konuyla ilgili her türlü soruyu sormakta kendinizi rahat hissedin. Duruma göre girişimi hastanede uyutarak yapmak veya poliklinik şartlarında yapmak gerekiyor olabilir: doktorunuzla konuşun Girişimin nasıl ve hangi sebeplerden yapıldığını anlamanız doktorunuza ve daha da önemlisi kendinize çok faydalı olacaktır.